انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی / الجمعية العلمية الإيرانية للغة العربية وآدابها
 • |
 • |
 • |
 • |
 • دوشنبه 17 بهمن 1401
 • |
 • 13:27

نظرسنجی

موفق ترین راه برای ایجاد تحول اساسی در رشته عربی چیست؟
برگزاری دوره های مهارت افزایی برای اساتید و فارغ التحصیلان
به روز کردن سرفصل دروس بر اساس نیازهای کشور
تغییر نگاه دانشجویان و اساتید به رشته
بازنگری در پذیرش دانشجویان وشیوه آن
تغییر روش های تدریس و منابع درسی
   

اساتید رشته ی عربی

به ترتیب حروف الفبا (درحال تکمیل)

اساتید گرامی جهت به روز رسانی آخرین رزومه خود را به ایمیل

info(AT)arabiciran.ir

ارسال نمایند.

 ads شماره حساب انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

فعالیت های انجمن جلسه نقد کتاب تاریخ الأدب العربی فی العصرین المملوکی والعثمانی برگزار شد

دومین نشست تخصصی نقد کتاب با عنوان «نقد کتاب تاریخ الأدب العربی فی العصرین المملوکی والعثمانی» یکشنبه 22 آذر در سالن شهید چیت سازیان دانشکده ادبیات دانشگاه بو علی سیناء همدان برگزار گردید.

گروه زبان و ادبیات عربی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی، دومین نشست تخصصی نقد کتاب خود را به نام «نقد و بررسی کتاب تاریخ الأدب العربی فی العصرین المملوکی والعثمانی» با همکاری دانشگاه بوعلی سیناء همدان و انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، در تاریخ 22 آذر ماه سال 1394 در سالن شهید چیت­سازیان دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بوعلی سیناء همدان برگزار کرد.  

این نشست با حضور مؤلف کتاب جناب آقای دکتر سید مهدی مسبوق (عضو هیئت علمی گروه عربی دانشگاه بوعلی سیناء همدان) و ناقدان آن جناب آقایان دکتر ابوالفضل رضائی (عضو هیئت علمی گروه عربی دانشگاه شهید بهشتی) و دکتر ابراهیم نامداری (عضو هیئت علمی گروه عربی دانشگاه پیام نور سنقر کرمانشاه) و مشارکت استادان و دانشجویان رشته زبان و ادبیات عربی که تعداد آنها به بیش از 60 نفر می رسید، از ساعت 15 تا 17 عصر یکشنبه در دانشگاه همدان برگزار گردید. یکی از ناقدان کتاب یعنی دکتر ابوالفضل رضائی به علت کسالت نتوانستند در این نشست حاضر شوند.

در این نشست ابتدا دکتر میرزایی به عنوان یکی از اعضای گروه عربی در شورای بررسی متون، ضمن تشکر از همکاری­های همه جانبه شورای بررسی متون، انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی و دانشگاه بوعلی سیناء که هرکدام سهم بسزایی در برگزاری این نشست­ها داشته اند، به معرفی اجمالی شورای بررسی متون و فعالیتهای این شورا به طور کلی و گروه عربی به طور خاص در سالهای اخیر اشاره فرمود، وی با تأکید بر لزوم اجرای چنین نشست­هایی، از گروه های عربی سایر دانشگاه ها نیز دعوت به همکاری با شورای بررسی متون نمود. وی خاطر نشان کرد؛ گروه زبان و ادبیات عربی در این شورا به یاری خداوند متعال در جلسات ماهانه خویش در سال 94 تصمیم گرفت تا سه نشست در رابطه با نقد و بررسی کتابهای نقد شده در سه دانشگاه دولتی بوعلی سیناء همدان، شهید بهشتی و علامه طباطبائی برگزار نماید.

دکتر میرزایی در مورد اهداف برگزاری چنین نشست­هایی گفت: این اقدام از یک سو گامی است در جهت ترغیب سایر گروه­های شورای بررسی متون برای برگزاری چنین نشست هایی و از سوی دیگر باعث ایجاد بستری مناسب در جهت معرفی فعالیت­های شورای بررسی متون در دانشگاه­ها و مراکز مطالعاتی دیگر می­ شود.

جلسه نقد و بررسی با سخنرانی دکتر سید مهدی مسبوق نویسنده کتاب آغاز شد. ایشان ابتدا ضمن تشکر از شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی و ناقدان کتاب، به معرفی اجمالی کتاب خویش پرداخت و ناقد محترم، جناب آقای دکتر نامداری را به نقد و بررسی کتاب خویش دعوت کرد.

دکتر ابراهیم نامداری، ناقد کتاب، ابتدا به محاسن کتاب در دو بخش شکلی و محتوایی پرداخت و سپس اشکالات شکلی و محتوایی کتاب را با ارائه مثالهایی تبیین کرد. جمع بندی ایشان از کتاب حاضر به شکل زیر تبیین شد:

«کتاب دارای نکات قوت بسیاری ازجمله رسایی، صفحه آرایی مقبول، خودآزمایی بعد از هر درس و در پایان مزین به معجم المفردات است که خواندن کتاب را بیش از پیش آسان می کند. به سبب وجود شاعرانی متعهد به اهل بیت(ع) به ویژه پیامبر(ص) در این عصر و این که کتاب حاضر مملو از حضور چنین شاعرانی است، مطالعه کتاب بر غنای فرهنگ اسلامی می افزاید .واما پیشنهاد می شود خطاها و ایرادات تایپی، نگارشی، نحوی، صرفی و عروضی برطرف شود و همچنین سعی شود روش ارجاع به صورت واحد و برابر با استاندارد علمی باشد. پیشنهاد می شود ابیات و اشعار دشوار در متن کتاب یا به صورت پی نوشت و یا به صورت پاورقی ترجمه شود». 

در ادامه دکتر مسبوق به عنوان نویسنده کتاب، بعد از ارائه نظرات ناقد، برخی از اشکالاتی که بر کتاب وارد شد را پذیرفتند و برخی را نیز با ادله علمی و منطقی رد کردند. ایشان در پایان ضمن تشکر از ناقد محترم، خاضعانه خود را ملزم به انجام اصلاحات ناقد محترم نمود و تاکید کرد که انشالله در نسخه بعدی کتاب این اصلاحات را اعمال خواهد کرد.

در پایان برخی از حاضران به ارائه نظرات و پیشنهادات خود در مورد کتاب مذکور پرداختند.

AWT IMAGE

سه نشست نقد کتاب از سوی گروه زبان و ادبیات عربی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی


افزودن نظرات:


آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

ندوة علمية دولية بعنوان: اللغة العربية وتحديات العالم الإسلامي
تقيم الجمعية العلمية الإيرانية للغة العربية وآدابها ندوة علمية دولية بعنوان: اللغة العربية وتحديات العالم الإسلامي بشكل افتراضي.

ما و زبان عربی: از دیروز تا امروز
رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به مناسبت روز جهانی زبان عربی پیامی صادر کرد که متن آن بدین شرح است:

نشست تخصصی رویکردهای تحقیقی ادبیات تطبیقی
گروه عربی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در راستای انجام کلان مسئله «چالش های ادبیات تطبیقی در ایران»، نشست تخصصی «رویکردهای تحقیقی ادبیات تطبیقی» را با حضور اعضای گروه عربی شورای بررسی متون و چندین استاد متخصص حوزه ادبیات تطبیقی در دانشگاه های ایران در ۸ آبان ۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار کرد.

پیام تسلیت رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به مناسبت درگذشت استاد شجریان
دکتر علی اصغر قهرمانی مقبل رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در پی درگذشت هنرمند برجسته ایرانی استاد محمدرضا شجریان پیام تسلیتی صادر کرد که متن آن بدین شرح است:

صورتجلسه اولین جلسه هیئت مدیره دوره ششم انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
اولین جلسه هیئت مدیره انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی درتاریخ  19 /04 /1398در دانشگاه تربیت مدرس تشکیل شد و در مورد تفکیک وظایف رأی گیری به عمل آمد.

صورتجلسه مجمع عمومي عادي سالیانه (نوبت اول) انجمن ايرانی زبان و ادبیات عربی
جلسه مجمع عمومي عادي سالیانه (نوبت اول) انجمن ايرانی زبان و ادبیات عربی رأس ساعت 14 روز سه شنبه مورخ 04 /04 /1398 در محل دانشگاه تربیت مدرس تشكيل شد و اعضای جدید هیأت مدیره انتخاب شدند.

آگهي دعوت مجمع عمومي عادي سالیانه (نوبت اول) انجمن ايرانی زبان و ادبیات عربی
آگهي دعوت مجمع عمومي عادي سالیانه (نوبت اول) انجمن ايرانی زبان و ادبیات عربی

پیام تشکر انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی از برگزاری همایش بین المللی مدیران گروه های عربی
رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در پیامی از دبیر همایش بین المللی مدیران گروه های عربی جهان به خاطر برگزاری این همایش مهم در دانشگاه اصفهان تشکر کرد.

اولین کارگاه دوگانگی زبانی در زبان عربی برگزار می گردد
اولین کارگاه دوگانگی زبانی در زبان عربی روز سه شنبه 21 اسفندماه ساعت 8-18 برگزار می گردد.

پیام تسلیت انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به مناسبت درگذشت همکار گرامی جناب آقای دکتر غلامعلی کریمی
انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به مناسبت درگذشت همکار گرامی جناب آقای غلامعلی کریمی، استاد بازنشسته گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه اصفهان پیام تسلیتی صادر کرد که متن آن بدین شرح است:

مجمع عمومی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی برگزار شد
مجمع عمومی عادی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی روز دوشنبه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

زمان ثبت نام کارگاه آموزشی «الازدواجية اللغوية وطرق تدريسها» تمدید شد
زمان ثبت نام #کارگاه آموزشی «الازدواجية اللغوية وطرق تدريسها» با تدریس پرفسور فردریک لاگرنج مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سوربن فرانسه به مدت یک هفته تمدید گردید.

الجمعية العلمية الإيرانية للغة العربية وآدابها تقيم ورشة علمية دوليّة في مجال الازدواجية اللغويّة وطرق تدريسها
الجمعية العلمية الإيرانية للغة العربية وآدابها تقيم ورشة علمية دوليّة في مجال "الازدواجية اللغويّة وطرق تدريسها" بمشاركة قسم اللغة العربية وآدابها بجامعة تربيت مدرس يدرّس فيها الأستاذ الدکتور فريدريك لاغرونج مدير قسم اللغة العربية وآدابها بجامعة سوربون الفرنسية

مجمع عمومی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی 19شهریور ماه 1397 برگزار می گردد
 مجمع عمومی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به یاری خداوند در روز دوشنبه مورخ 19شهریور ماه 1397 در دانشگاه تربیت مدرس برگزار خواهد شد.

کارگاه متن پژوهی و مطالعات زبانی با حضور سه تن از اساتید بابل عراق در دانشگاه شیراز برگزار می گردد
کارگاه متن پژوهی و مطالعات زبانی با حضور سه تن از اساتید بابل عراق در دانشگاه شیراز با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی برگزار می گردد

نخستین جلسه هیات مدیره اتحادیه انجمن های زبان وادبیات برگزار شد.
نخستین جلسه هیات مدیره اتحادیه انجمن های زبان وادبیات برگزار شد.

نشست تخصصی نقد کتاب تعلیم اللغة العربية «الخاص لطلاب فرع الشریعة» در دانشگاه تربیت مدرس
 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در ادامه سلسله نشستهای تخصصی نقد کتاب خود، با همکاری گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه¬ تربیت مدرس و انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، نشست تخصصی نقد کتاب با حضور مولفان و ناقدان برگزار می کند.

افزایش ظرفیت جدید برای کارگاه دانشگاه اینالکوی فرانسه
به اطلاع می رساند انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در نظر دارد برای حضور فعال تر همکاران ارجمند در کارگاه دانشگاه اینالکوی فرانسه، تعداد محدودی دیگر از دوستان را به لیست سفر اضافه نماید.

اطلاعیه برگزاری کارگاه آموزشی مشترک انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی و دانشگاه اینالکو در فرانسه
در روزهای 25 و 26 بهمن 1396 یک کارگاه علمی/ آموزشیِ 16 ساعته  به منظور آگاهی با دست­آوردهای نوین در حوزه­های : ادبیات معاصر (داستان) آموزش زبان عربی ادبیات تطبیقی؛ دردانشگاه اینالکو‌ی پاریس برگزار می شود.

گزارش سومین شورای سردبیران مجلات عربی در دانشگاه شیراز

دعوت نامه مجمع عمومی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در دانشگاه شیراز
مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی روز پنج شنبه 27/ 7/ 1396 در دانشگاه شیراز برگزار می گردد.

هفتمین جلسه هیات مدیره دوره پنجم انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی برگزار شد

هفتمین جلسه هیات مدیره دوره پنجم انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی در تاریخ 26 فروردین ماه 1396 در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.


آگهي دعوت مجمع عمومي فوق العاده (نوبت اول) انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

به اطلاع میرساند که انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در نظر دارد در6  اردیبهشت ماه مجمع عمومی خود را دربابلسر،دانشگاه مازندران برگزار کند.


«نشست تخصصی بررسی وضعیت و فرایند نقد کتب دانشگاهی رشته زبان و ادبیات عربی» برگزار شد

«نشست تخصصی بررسی وضعیت و فرایند نقد کتب دانشگاهی رشته زبان و ادبیات عربی» روز چهارشنبه 4 اسفندماه 1395 در محل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی شد


گزارش همایش ملی میراث مشترک زبان، ادبیات و فرهنگ فارسی و عربی در حوزۀ خلیج فارس و بیانیۀ پایانی و تصاویر

گزارش کامل همایش ملی میراث مشترک زبان، ادبیات و فرهنگ فارسی و عربی در حوزۀ خلیج فارس و بیانیۀ پایانی آن که در تاریخ 27 و 28 بهمن در دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار گردید.


برگزاری موفق همایش ملی میراث مشترک زبان، ادبیات و فرهنگ فارسی و عربی به همراه هفتمین همایش مدیران گروه ها

همایش ملی میراث مشترک زبان، ادبیات و فرهنگ فارسی و عربی در حوزه خلیج فارس به همراه هفتمین گردهمایی سراسری مدیران گروه های زبان و ادبیات عربی در دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار شد.


چهارمین جلسه هیات مدیره دوره پنجم انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی برگزار شد

چهارمین جلسه هیات مدیره دوره پنجم انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی در تاریخ 2 بهمن ماه 1395 دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.


آسیب شناسی مقالات منتشر شده در نشریات علمی رشته زبان و ادبیات عربی كشور (گفتگو با دكتر فرامرز میرزائی)

آسیب شناسی مقالات منتشر شده در نشریات علمی رشته زبان و ادبیات عربی كشور (گفتگوی مجله دانشجویی جستارهایی در زبان و ادبیات عربی  با دكتر فرامرز میرزائی)


نشاطات الرابطة العلمية لطلاب اللغة العربية وآدابها بجامعة تربية مدرس

عقدت الرابطة الطلابیة بجامعة تربیت مدرس بالتعاون مع الجمعیة العلمیة الإیرانیة العزم علی تنظیم سلسلة من اللقاءات في ضوء حرص رئیس القسم والأساتذة علی مشارکة الطلبة في النشاطات العلمیة والثقافیة ورفع مستواهم العلمي والأدبي وتنمیة مهاراتهم في القراءة والکتابة والتحدث والاستماع.


آمار سایت

 • بازدید 24 ساعت قبل : 262
 • کاربران حاضر در پایگاه :0
 • مهمانان حاضر در پایگاه :35
 • بازدید کل : 5147914

با کلیک بر روی 1+ سایت انجمن را محبوب کنید