انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی / الجمعية العلمية الإيرانية للغة العربية وآدابها
 • |
 • |
 • |
 • |
 • سه شنبه 18 مرداد 1401
 • |
 • 09:32

نظرسنجی

موفق ترین راه برای ایجاد تحول اساسی در رشته عربی چیست؟
برگزاری دوره های مهارت افزایی برای اساتید و فارغ التحصیلان
به روز کردن سرفصل دروس بر اساس نیازهای کشور
تغییر نگاه دانشجویان و اساتید به رشته
بازنگری در پذیرش دانشجویان وشیوه آن
تغییر روش های تدریس و منابع درسی
   

اساتید رشته ی عربی

به ترتیب حروف الفبا (درحال تکمیل)

اساتید گرامی جهت به روز رسانی آخرین رزومه خود را به ایمیل

info(AT)arabiciran.ir

ارسال نمایند.

 ads شماره حساب انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

اخبار رشته زبان و ادبیات عربیتأسیس شورای همکاری نهادهای زبان و ادبیات عربی

همکاران ارجمند. اعضای خانواده بزرگ زبان و ادبیات عربی کشور
با سلام و احترام
همزمان با دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی ایران در بهمن ۱۳۹۹ با ابراز مسرت خوشوقتیم که نهایی شدن امضای تفاهمنامه همکاری چهارجانبه میان انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، کارگروه تخصصی برنامه ریزی و گسترش زبان و ادبیات عربی وزارت علوم، گروه عربی شورای بررسی متون درسی پژوهشگاه علوم انسانی، و گروه عربی سازمان مطالعه و تدوین کتب درسی علوم انسانی (سمت) را به اطلاع شما برسانیم. 
این تفاهمنامه در حقیقت دستاورد بزرگ نهادهای اصلی متولی زبان و ادبیات عربی کشور است که پس از تجربه موفق برگزاری اولین جشنواره ملی نشان مرجعیت علمی در زبان و ادبیات عربی به ثمر رسید و دست تقدیر چنین رقم زد که همزمان با ایام خجسته دهه مبارک فجر پس از کسب اجماع کامل در جلسات هر چهار طرف تفاهمنامه به امضا برسد. 
خدمت به جامعه علمی کشور و خانواده سرافراز زبان عربی و تلاش برای بازآفرینی مرجعیت ایران اسلامی در جهان امروز افتخار بزرگ ماست. 
با تبریک این موفقیت بزرگ متن تفاهمنامه همکاری چهارجانبه برای تشکیل این شورا به شرح زیر تقدیم می شود:

تفاهمنامة چهارجانبه برای تشکیل شورای همکاری نهادهای زبان و ادبیات عربی
بهمن ماه ۱۳۹۹

الف) طرف های تفاهمنامه:

انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
(انجمن)
کارگروه تخصصی برنامه ریزی و گسترش زبان و ادبیات عربی وزارت عتف (کارگروه تخصصی) گروه عربی شورای بررسی متون درسی پژوهشگاه علوم انسانی
(گروه عربی شورای متون)
گروه عربی سازمان مطالعه و تدوین کتب درسی علوم انسانی سمت
(گروه عربی سمت)

 ب) هدف از انعقاد این تفاهمنامه:
ارتباط و همکاری میان مجموعه های چهارگانه مرتبط با زبان وادبیات عربی جهت هم افزایی و تقویت حوزه های ماموریتی و عملکردی هریک برای رشد و توسعه و تقویت و بهره گیری متناسب تر از زبان و ادبیات عربی در هرسه حوزه آموزش ،پژوهش و کاربرد.
ج) مبنای تفاهمنامه
توجه به رشد و توسعه علمی کشور که مبنای اساسی توسعه همه جانبه و پایدار است نیازمند توجه ویژه به کاربست هایی است که زمینه ساز تحول و رشد و شکوفایی دانش ها و آموزش و پژوهش در زمینه های مختلف از جمله علوم انسانی است. این امر هم در بعد ملی و هم در بعد بین المللی نیازمند پایش پیوسته و روزآمد سازی این رشته ها ازجمله زبان وادبیات عربی و همگام سازی فعالیت های مرتبط با آن با تحولات نوین و نیازهای در حال نوشدن است.از سوی دیگر نگرش واگرایانه و جزیره ای در گذشته نشان داده است بخش زیادی از توانمندی ها و در نتیجه برون داد های این مجموعه ها از دست رفته است که این همکاری، همگرایی و هم افزایی می تواند نقش موثر تری برای آنان در حوزه ماموریتی و عملکردی آنها رقم بزند. این چهار مجموعه نقش آفرین در حوزة زبان  و ادبیات عربی جمهوری اسلامی ایران که تا کنون بیشتر بسان چهار خط موازی عمل کرده اند، با امضای این تفاهمنامه برآنند مربعی واحد ومنسجم در عرصه فعالیتی را پدید آورند. نمونه های همکاری مشترک این چهار طرف از جمله در برنامة نشان مرجعیت علمی در زبان و ادبیات عربی نشان از امکان و سودمندی و ضرورت این همکاری دارد.
د) تعهدات طرف های تفاهمنامه
تعهدات اختصاصی:
۱. تعهد انجمن:
انجمن مسئولیت هماهنگی های لازم را میان شورای همکاری و گروههای عربی دانشگاهها برای اجرای مصوبات شورا برعهده می گیرد. همچنین از روند پیشرفت کارهای مشترک به طور سالانه گزارش تهیه کرده و آن را برای انعکاس در پایگاه های اطلاع رسانی طرفهای تفاهمنامه ارسال می کند.
۲. تعهد کارگروه تخصصی:
کارگروه تخصصی با بهره گیری از برنامه های درسی تولید شده یا بازنگری شدة رشته ها و مقاطع مختلف درسی زبان و ادبیات عربی که توسط گروه های عربی کشور تدوین و اجرا می شود به طور متناوب و دست کم سالی یک بار منابع علمی مورد استفادة این رشته را به ترتیب اولویت نیاز به نقد به شورای همکاری گزارش می دهد.
۳. تعهد گروه عربی شورای متون:
گروه عربی پژوهشگاه با بهره گیری از گزارش سایر طرف ها، نقد کتاب های درسی و مقالات مورد نیاز را برای تدریس در دروس رشته عربی و بهینه سازی سرفصل های درسی دانشگاهی در اولویت قرار می دهد، و نتایج نقدها و تحلیل ها را که ترسیم کننده نیازهای اولویت دار برای تدوین منابع درسی روزآمد است به شورای همکاری گزارش می کند.
۴. تعهد گروه عربی سمت:
گروه زبان و ادبیات عربی سازمان سمت بر اساس ماموریت های خود ضمن اولویت بخشی به منابع مورد نیاز معرفی شده از طرف شورای همکاری، فراخوان های دوره ای و موردی خود را در سه عرصه آموزشی ،کمک آموزشی و مبنایی در قالب های متنوع فیزیکی و نرم افزاری سامان می دهد. وسیاست های مرتبط را در پایگاه خبری خود اعلام کرده و تسریع در فرآیند داوری بر اساس شاخص های سازمان وعقد قرارداد تولید منابع علمی این رشته را در اولویت قرار می دهد.
تعهد مشترک :
هر چهار طرف متعهد می شوند در موضوع مهم پایش سرزمینی برای تعیین نیازهای کشور در حوزه زبان و ادبیات عربی تلاش جدی داشته باشند، و نیز در حد امکان فعالیت های خود را با رصد و پایش و معرفی قوی ترین ابتکارات پژوهشی در بیست حوزة تخصصی برنامه نشان مرجعیت علمی در زبان و ادبیات عربی همسو کنند، تا خروجی آن به انتخاب شایسته تر برگزیدگان در جشنواره های سالانه منجر شود.
هـ) ساز وکار اجرای تفاهمنامه
 1. برای اجرایی شدن این تفاهمنامه، شورای همکاری با عضویت رئیس یا مدیر هریک از نهاد های یاد شده تشکیل، و در خصوص همکاری های مشترک تصمیم گرفته، و اقدامات و تعهدات لازم را به اطلاع مجموعه های متبوع خود می رساند. بدیهی است شرکت در این شورا نافی اختیارات و ماموریت های سازمان های متبوع اعضاء نخواهد بود.
 2. دستور العمل نحوه برگزاری جلسات شورا و تصویب موارد دستور کار بر مبنای اجماع یا اکثریت آرا متعاقبا تهیه و به تصویب شورا خواهد رسید.
 3. در اولین جلسه شورای همکاری که با میزبانی انجمن ایرانی تشکیل می شود دو دستور کار زیر بررسی و تصمیم گیری خواهد شد:
 • انتخاب دبیر شورا از میان اعضا. دبیر مسئولیت های ستادی این شورا را از قبیل هماهنگی برگزاری جلسات شورا، ثبت صورتجلسات و ابلاغ آن ها به طرف های تفاهمنامه، و تهیه گزارش های متناوب از پیشرفت کارهای مشترک برای انعکاس در پایگاه های اطلاع رسانی طرفهای تفاهمنامه برعهده دارد.
 • بررسی و تصویب فعالیت هایی که منجر به تحقق اهداف این تفاهمنامه می شود، به گونه ای که بر اساس وظایف ذاتی هر طرف، نحوه تعامل آن ها با یکدیگر تبیین شود.
 1. امضای رئیسان هر طرف به منزلة تأیید این تفاهمنامه در جلسات رسمی آنان و ثبت در صورتجلسه است که نسخه ای از آن برای بایگانی در اختیار دبیر شورای همکاری قرار می گیرد.
 2. هر طرف می تواند پس از امضا و شروع کار مشترک اصلاحات احتمالی بعدی را برای بازتنظیم متن این تفاهمنامه در اختیار شورای راهبردی قرار دهد و مجاز است در صورت عدم موافقت طرف های دیگر با اعلام قبلی این تفاهمنامه را از طرف خود فسخ کند و از آن خارج شود، که در این صورت سایر طرف های تفاهمنامه به همکاری خود بر اساس تعهدات یاد شده ادامه خواهند داد.
 3. این تفاهمنامه در پنج بند و چهار نسخه امضا شد که همة آن ها حکم واحد دارد.
امضای رئیس انجمن
علی اصغر قهرمانی مقبل


امضای مدیر کارگروه تخصصی
محمد خاقانی اصفهانی


امضای مدیر گروه عربی شورای متون
عیسی متقی زاده


امضای مدیر گروه عربی سمت
مسعود فکری


 


افزودن نظرات:


مجله" مطالعات سبک شناختی قرآن کریم" در ارزیابی سال ۱۴۰۰ وزارت علوم تحقیقات و فناوری موفق به اخذ رتبه "ب" گردید

به اطلاع پژوهشگران گرامی می رساند مجله" مطالعات سبک شناختی قرآن کریم" در ارزیابی سال ۱۴۰۰ وزارت علوم تحقیقات و فناوری موفق به اخذ رتبه "ب" گردید


کسب رتبه ب توسط نشریه دراسات فی السردانیة العربیة
کسب رتبه ب توسط نشریه دراسات فی السردانیة العربیة
نشریه دراسات فی السردانیة العربیة با صاحب امتیازی دانشگاه خوارزمی موفق به کسب رتبه ب شد
این موفقیت را به دست اندرکاران مجله فوق تبریک می گوییم

نکوداشت دکتر سیدابراهیم دیباجی استاد فرزانه زبان و ادبیات عربی کشور
خانه اندیشمندان علوم انسانی با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی برگزار می‌کند:

تبریک سال جدید از طرف رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
تبریک سال جدید

کرسی علمی -ترویجی بررسی متن «قرآن شناخت» و تعلیقات (تفسیر معاصرانه قرآن کریم) با رویکرد انتقادی
کرسی علمی -ترویجی بررسی متن «قرآن شناخت» و تعلیقات (تفسیر معاصرانه قرآن کریم) با رویکرد انتقادی به صورت مجازی در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار می‌گردد.

برگزاری کارگاه پیشرفته عربی

نشست ما و مکتب‌های ادبی معاصر برگزار می شود
گروه زبان و ادبیات علوم انسانی خانه اندیشمندان علوم انسانی نشست ما و مکتب‌های ادبی معاصر را برگزار می‌کند:

نشست مدایح نبوی در شعر معاصر عربی برگزار می‌گردد
نشست مجازی مدایح نبوی در شعر معاصر عربی از سوی گروه زبان و ادبیات عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌گردد.

دکتر سید حسین مرعشی به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه شیراز منصوب شد
طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه شیراز دکتر سید حسین مرعشی به عنوان رئیس بخش زبان و ادبیات عربی این دانشگاه منصوب شد

پیام تسلیت رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
خبر درگذشت زنده‌یاد دکتر آذرتاش آذرنوش استاد مسلّم زبان و ادبیات عربی، باعث تأثر و تألم خاطر تمامی کسانی شد که از دور و نزدیک با شخصیت علمی و ادبی ایشان آشنا بودند و با واسطه یا بی‌واسطه در محضرشان شاگردی کرده و درس‌ها آموخته و از سفرۀ دانش‌شان لقمه‌ها چیده بودند.

پیام تسلیت خانه اندیشمندان علوم انسانی به مناسبت درگذشت مرحوم دکتر آذرتاش آذرنوش
گروه زبان و ادبیات عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی طی پیامی درگذشت استاد فرزانه زبان و ادبیات عربی مرحوم دکتر آذرتاش آذرنوش را تسلیت گفت؛ متن پیام بدین شرح است:

دکتر آذرتاش آذرنوش استاد زبان و ادبیات عربی درگذشت
آذرتاش آذرنوش نویسنده و محقق در زبان و ادبیات عربی، استاد دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و چهره ماندگار ادبیات عرب در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

دکتر حبیب کشاورز به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان منصوب شد
طی حکمی از سوی ریاست دانشگاه سمنان، دکتر حبیب کشاورز به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی این دانشگاه منصوب شد.

مراسم ترحیم خانم دکتر سهیلا محسنی نژاد برگزار می شود
مراسم ترحیم خانم دکتر سهیلا محسنی نژاد برگزار می شود

پیام تسلیت مدیر گروه عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی به مناسبت درگذشت دکتر محسنی نژاد
مدیر گروه عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی طی پیامی درگذشت سرکار خانم دکتر سهیلا محسنی نژاد عضو فقید هیأت علمی گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه امام صادق (ع) را تسلیت گفت:

پیام رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در پی درگذشت خانم دکتر محسنی نژاد
دکتر علی اصغر قهرمانی مقبل رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی طی پیامی ضایعه درگذشت شادروان دکتر سهیلا محسنی نژاد را تسلیت گفت. متن پیام بدین شرح است:

دکتر سهیلا محسنی نژاد عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام آسمانی شد
دکتر سهیلا محسنی نژاد عضو محترم هیأت علمی گروه زبان و ادبیات عربی واحد خواهران دانشگاه امام صادق علیه‌السلام آسمانی شد.

دكتر علی صیادانی، عضو هیأت علمی گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به مرتبه دانشیاری ارتقا یافت
دكتر علی صیادانی، مدیریت گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به مرتبه دانشیاری ارتقا یافت

نکوداشت استاد فرزانه دکتر آذر تاش آذر نوش برگزار می‌گردد
نکوداشت استاد فرزانه دکتر آذر تاش آذر نوش از سوی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌گردد

آدرس اینترنتی و اطلاعات مجلات علمی ایران مرتبط با رشته زبان و ادبيات عربی مصوب وزارت علوم

برای مشاهده اطلاعات نشریه روی عنوان آن و جهت مشاهدی ی سایت آن روی علامت پیوند(AWT IMAGE) که در انتهای خط قرار دارد کلیک نمایید:


دکتر مهرداد آقائی به مرتبه دانشیاری ارتقا یافت

انتشار شماره دوم مجله «نقدنامه زبان و ادبیات عربی»

دکتر متقی زاده عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس به مرتبه استادی ارتقا یافت
دکتر متقی زاده عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس به مرتبه استادی ارتقا یافت

محمدرضا هاشملو عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان درگذشت
إنا لله وإنّا إلیه راجعون
 

کاربست نظریه نقد کهن الگو در متون ادبی عربی و فارسی
سخنرانی علمی کاربست نظریه نقد کهن الگو در متون ادبی عربی و فارسی برگزار می‌گردد.

دکتر خلیل پروینی به عنوان سردبیر نشریه اللغة العربیة و آدابها منصوب شد
دکتر خلیل پروینی به عنوان سردبیر نشریه اللغة العربیة و آدابها منصوب شد

تأسیس شورای همکاری نهادهای زبان و ادبیات عربی
تأسیس شورای همکاری نهادهای زبان و ادبیات عربی

برگزاری اولین جشنواره‌ی ملی نشان مرجعیت علمی در زبان و ادبیات عربی

برگزاری اولین جشنواره‌ی ملی نشان مرجعیت علمی در زبان و ادبیات عربی


انتخاب دکتر علی خضری به عنوان پژوهشگر برتر استان بوشهر
انتخاب دکتر علی خضری به عنوان پژوهشگر برتر استان بوشهر
 

انتخاب دکتر رسول بلاوی به عنوان عضو هیأت تحریریه مجله أبحاث البصرة للعلوم الإنسانیة
انتخاب دکتر رسول بلاوی به عنوان عضو هیأت تحریریه مجله أبحاث البصرة للعلوم الإنسانیة

آمار سایت

 • بازدید 24 ساعت قبل : 3218
 • کاربران حاضر در پایگاه :0
 • مهمانان حاضر در پایگاه :217
 • بازدید کل : 3656439

با کلیک بر روی 1+ سایت انجمن را محبوب کنید