• |
  • |
  • |
  • |
  • پنجشنبه 28 تیر 1403
  • |
  • 15:25

نظرسنجی

موفق ترین راه برای ایجاد تحول اساسی در رشته عربی چیست؟
برگزاری دوره های مهارت افزایی برای اساتید و فارغ التحصیلان
به روز کردن سرفصل دروس بر اساس نیازهای کشور
تغییر نگاه دانشجویان و اساتید به رشته
بازنگری در پذیرش دانشجویان وشیوه آن
تغییر روش های تدریس و منابع درسی
   

اساتید رشته ی عربی

به ترتیب حروف الفبا (درحال تکمیل)

اساتید گرامی جهت به روز رسانی آخرین رزومه خود را به ایمیل

info(AT)arabiciran.ir

ارسال نمایند.

 ads شماره حساب انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

اخبار رشته زبان و ادبیات عربیدومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه سمنان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی با حضور صدها نفر از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان رشته زبان و ادبیات عربی و همچنین دبیران عربی سراسر کشور به صورت حضوری و مجازی به میزبانی دانشگاه سمنان برگزار شد.

دکتر سیف الله سعدالدین سرپرست دانشگاه سمنان در پیام خود در این همایش ملی (ISC) خاطر نشان کرد: دانشگاه سمنان به عنوان دانشگاه جامع، دانشگاه مادر و دانشگاه معین استان سمنان در نظر دارد با شعار توسعه جامع دانش بنیان دانشگاه ، اثربخشی دانشگاه در سطح منطقه‌ای و ملی و بین المللی را افزایش دهد و این اثربخشی با توسعه جامع منظومه‌ای رخ خواهد داد که برگزاری همایش‌ها یکی از ابزارهای مهم و تأثیرگذار برای عملیاتی کردن اثرگذاری در سطح جامعه است.

دکتر سعدالدین خاطر نشان کرد: رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه سمنان یکی از رشته‌های قوی دانشگاه است و داشتن یک مجله علمی بین‌المللی با همکاری دانشگاه تشرین سوریه دلیلی بر این مسأله است که به انتشار دستاوردهای علمی در سطح بین‌المللی می‌پردازد.

وی افزود: فضای کارآفرینی فضای بسیار جامعی است و تمام رشته‌ها می‌توانند در فضای کارآفرینی جایگاه ویژه‌ای داشته باشند. و این همایشی که به همت گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان و انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی برگزار گردید در هفت محور کاربردی به بررسی مسائل مربوط به کارآفرینی و تجاری‌سازی رشته زبان و ادبیات عربی پرداخته است و پیشتازی گروه زبان و ادبیات عربی در این حوزه کارآفرینی جای تقدیر دارد.

دکتر محمدحسین احسانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان نیز با حضور در این همایش ضمن خیرمقدم به حاضرین افزود: انتخاب گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان به عنوان دبیرخانه دائمی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی کشور پس از برگزاری نخستین همایش ملی کارآفرینی و تجاری‌سازی در سال ۱۳۹۳ باعث افتخار این دانشگاه است.

دکتر احسانی با اشاره به محورهای دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی خاطر نشان کرد: محدود نمودن محورها و موضوع همایش در دو حوزه گردشگری و ترجمه متون پزشکی هرچند ممکن است باعث محدود شدن پژوهش‌های ارسالی به همایش گردد؛ ولی با تعیین دقیق موضوعات به کاربردی شدن آنها کمک می‌کند.

دکتر قدرت الله خیاطیان رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان نیز در این همایش با اشاره به بخش‌ها و توانمندی‌های دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان، گروه زبان و ادبیات عربی این دانشگاه را یکی از گروه‌های فعال دانشکده دانست که با برگزاری دو همایش ملی در حوزه کارآفرینی و تجاری‌سازی رشته زبان و ادبیات عربی باعث ایجاد نگرش جدید در بین دانشجویان رشته شده است.

دکتر فرامرز میرزایی نائب رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی کشور نیز در سخنان خود ضمن تشکر از ریاست دانشگاه و گروه زبان و ادبیات عربی این دانشگاه بابت برگزاری منظم دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی خاطر نشان کرد: برگزاری اولین همایش کارآفرینی و تجاری سازی رشته در سال ۱۳۹۳ در دانشگاه سمنان نقطه عطفی در نگرش همه اساتید و دانشجویان رشته بود که از آن همایش به بعد سرفصل‌ها و بسیاری از برنامه‌های درسی رشته زبان و ادبیات عربی چه در سطح وزارت خانه و چه در سطح گروه‌های عربی کشور به شکل محسوسی تحت تأثیر آن همایش تغییر کرد. و سندی که در پایان همایش منتشر شد مبنای کار کمیته تخصصی وزارت قرار گرفت و در انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی نیز مبنای کار در حوزه کارآفرینی در رشته زبان و ادبیات عربی قرار گرفت و حدود ۱۷ مقاله نیز در این حوزه در مجله انجمن منتشر شد.

دکتر میرزایی با اشاره به مشکلات نظام آموزشی ایران چه در وزارت علوم و چه در آموزش و پرورش مبتنی بودن آن بر حفظ است؛ یعنی اهداف شناختی دارد نه اهداف مهارتی؛ بنابراین کارورزی و گنجاندن این درس در سرفصل‌های درسی موجب می‌شود که نگاه‌ها به سمت اهداف مهارتی برود. و باید این روح بر کلیه درس‌ها حاکم شود.

استاد دانشگاه تربیت مدرس خاطر نشان کرد باید حل مسأله، تفکر انتقادی و خلاقیت در رشته زبان و ادبیات عربی نهادینه شود تا کارآفرینی ایجاد شود.

دکتر میرزایی افزود امروز کارآفرینی و تجاری‌سازی با توجه به برخی کم کاری‌های صورت گرفته در سطح کشور از هر زمان دیگری مهمتر است. و باید دانشگاه و سایر نهادها با تلاش مضاعف نقص‌های موجود را جبران کنند که نیازمند برگزاری چندین همایش و سمینار در این حوزه است و در اینجا باید از گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان به خاطر برعهده گرفتن این مسئولیت تشکر نماییم.

نایب رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی افزود باید صرفا داشتن مهارت زبانی عربی نمی تواند فضای کسب و کار ایجاد کند بلکه باید راه‌های مختلف کارآفرینی و مهارت‌های مورد نیاز نیز آموزش داده شود و زمینه‌های جدید کار در فضای مجازی، گردشگری، رسانه و... چه در سطح داخل و چه خارج کشور فضای کسب کار بسیار وسیعی است که باید با مهارت‌های مورد نیاز آن به دانشجویان رشته آموزش داده شود.

دکتر علی‌اکبر نورسیده دبیر اجرایی این همایش نیز با بیان گزارشی از نحوه شروع به کار دبیرخانه همایش و اقدامات انجام شده در طول حدود یکسال گذشته، برگزاری دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی را نتیجه همکاری اعضای گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان، انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی و اعضای کمیته علمی و اجرایی همایش دانست.

دکتر سیدرضا میراحمدی دبیر علمی همایش نیز «توجه به میراث کهن اسلامی ایرانی و ارتباط آن با رشته زبان و ادبیات عربی، تقویت ارتباط دانشجویان و دانش آموختگان رشته زبان و ادبیات عربی با جامعه و صنعت و معرفی زمینه‌های شغلی جدید برای دانش آموختگان را از اهداف این همایش دانست و خاطر نشان کرد، مقالات در سه محور نقد متون پزشکی، کارآفرینی و تجاری سازی، و گردشگری سلامت به دبیرخانه همایش رسید.

دکتر میراحمدی افزود: در محور نقد متون پزشکی زمینه‌های بسیار زیادی برای پژوهش وجود دارد که می‌تواند به عنوان یک حوزه غنی و بینارشته‌ای مبنای کار اساتید و پژوهشگران رشته قرار گیرد. در حوزه کارآفرینی و تجاری سازی که بیشترین تعداد مقالات رسیده به همایش نیز همین حوزه بود می‌بایست علاوه بر شناسایی حوزه‌های جدید کارآفرینی و نحوه تجاری سازی دانش زبان و ادبیات عربی به آموزش مهارت‌های لازم در این حوزه پرداخت.

وی خاطر نشان کرد: گردشگری و به خصوص گردشگری سلامت نیز از دیگر حوزه‌هایی است که زمینه‌های بسیار زیادی برای کارآفرینی و اشتغال را پیش روی دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته زبان و ادبیات عربی می‌گشاید.

دکتر کبری روشنفکر مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه تربیت مدرس تهران و مسئول واحد کارآفرینی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، دکتر میثم مدرسی رئیس مرکز کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه سمنان و عضو هیأت علمی گروه آموزشی مدیریت کارآفرینی این دانشگاه و دکتر حامد آرضایی عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام و عضو گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران نیز از دیگر سخنرانان این همایش یک روزه بودند که به همت گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان به عنوان دبیرخانه دائمی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی کشور با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی برگزار گردید.


افزودن نظرات:


بزرگداشت استاد مرحوم دکتر سید امیرمحمود انوار برگزار می‌گردد
با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی و خانه اندیشمندان علوم انسانی بزرگداشت استاد فقید دانشگاه تهران دکتر سید امیرمحمود انوار برگزار می‌گردد.

اولین همایش بین المللی پژوهش های تطبیقی ادبیات داستانی برگزار می‌گردد
اولین همایش بین المللی پژوهش های تطبیقی ادبیات داستانی  ۲۷ آذر ۱۴۰۲ مصادف با روز جهانی زبان عربی در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می‌گردد.

سومین همایش ملی بررسی راهکارهای تقویت مهارت ترجمه و کاربرد مهارت‌های زبانی عربی در تدریس کتاب‌های عربی مدارس کشور برگزار می‌گردد
با همکاری گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان سومین همایش ملی بررسی راهکارهای تقویت مهارت ترجمه و کاربرد مهارت‌های زبانی عربی در تدریس کتاب‌های عربی مدارس کشور به صورت مجازی برگزار می‌گردد:

اجلاس نهائی نظریه بلاغی فن بیان از دکتر محمد خاقانی با موفقیت در دانشگاه اصفهان برگزار شد

اجلاس نهایی کرسی نظریه پردازی (نظریة بلاغی فنّ بیان) از دکتر محمد خاقانی اصفهانی استاد گروه عربی دانشگاه اصفهان با موفقیت برگزار شد.


نکوداشت استاد فرزانه دکتر سعید نجفی اسداللهی برگزار می‌گردد
آیین نکوداشت استاد فرزانه دکتر سعید نجفی اسداللهی به اهتمام انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، خانه اندیشمندان علوم انسانی و دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می گردد:

دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه سمنان برگزار شد
با حضور اساتید و پژوهشگران رشته زبان و ادبیات عربی و دبیران عربی سراسر کشور، دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی به صورت حضوری و مجازی در دانشگاه سمنان برگزار شد.

اردوی علمی- فرهنگی استادان و دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی به عراق
اردوی علمی- فرهنگی- زیارتی استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی زبان و ادبیات عربی دانشگاه شهید بهشتی در عراق با هدف زیارت عتبات عالیات و بازدید از مراکز علمی و فرهنگی کشور عراق برگزار شد.

زمان برگزاری دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی به میزبانی دانشگاه سمنان تمدید شد
زمان ارسال مقالات و برگزاری دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی با تمرکز بر حوزه ترجمه متون پزشکی عربی و گردشگری سلامت تمدید شد.

چرا باید عربی بخوانیم؟ (به مناسبت روز جهانی زبان عربی)
متن دکتر علی اصغر قهرمانی مقبل رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به مناسبت روز جهانی زبان عربی

اعضاء هيات مديره انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی (دوره‌ هفتم)
جلسه مجمع عمومی عادی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در روز چهارشنبه مورخ ۱۵/ ۰۴ /۱۴۰۱ در محل دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردید و افراد زیر به عنوان اعضاء هیات مدیره انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی (دوره‌ی هفتم) انتخاب شدند.

دکتر مهرداد آقائی به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه محقق اردبیلی منصوب شد
طی حکمی از سوی سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر مهرداد آقائی عضو هیأت علمی دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان مدیر گروه آموزشی زبان و ادبیات عربی این دانشگاه منصوب شد.

دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه سمنان برگزار می‌گردد
دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی با تمرکز بر حوزه ترجمه متون پزشکی عربی و گردشگری سلامت در دانشگاه سمنان برگزار می‌گردد.

دومین همایش ملی جایگاه آموزش تلفیقی در یاد دهی مهارت‌های زبانی عربی برگزار می شود
دومین همایش ملی «جایگاه آموزش تلفیقی در یاددهی مهارت‌های زبانی عربی» به همت گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان با همکاری انجمن عربی استان سمنان و دبیرخانه کشوری زبان عربی ۱۲ آبان برگزار می‌شود .

مجله" مطالعات سبک شناختی قرآن کریم" در ارزیابی سال ۱۴۰۰ وزارت علوم تحقیقات و فناوری موفق به اخذ رتبه "ب" گردید

به اطلاع پژوهشگران گرامی می رساند مجله" مطالعات سبک شناختی قرآن کریم" در ارزیابی سال ۱۴۰۰ وزارت علوم تحقیقات و فناوری موفق به اخذ رتبه "ب" گردید


کسب رتبه ب توسط نشریه دراسات فی السردانیة العربیة
کسب رتبه ب توسط نشریه دراسات فی السردانیة العربیة
نشریه دراسات فی السردانیة العربیة با صاحب امتیازی دانشگاه خوارزمی موفق به کسب رتبه ب شد
این موفقیت را به دست اندرکاران مجله فوق تبریک می گوییم

نکوداشت دکتر سیدابراهیم دیباجی استاد فرزانه زبان و ادبیات عربی کشور
خانه اندیشمندان علوم انسانی با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی برگزار می‌کند:

تبریک سال جدید از طرف رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
تبریک سال جدید

کرسی علمی -ترویجی بررسی متن «قرآن شناخت» و تعلیقات (تفسیر معاصرانه قرآن کریم) با رویکرد انتقادی
کرسی علمی -ترویجی بررسی متن «قرآن شناخت» و تعلیقات (تفسیر معاصرانه قرآن کریم) با رویکرد انتقادی به صورت مجازی در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار می‌گردد.

برگزاری کارگاه پیشرفته عربی

نشست ما و مکتب‌های ادبی معاصر برگزار می شود
گروه زبان و ادبیات علوم انسانی خانه اندیشمندان علوم انسانی نشست ما و مکتب‌های ادبی معاصر را برگزار می‌کند:

نشست مدایح نبوی در شعر معاصر عربی برگزار می‌گردد
نشست مجازی مدایح نبوی در شعر معاصر عربی از سوی گروه زبان و ادبیات عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌گردد.

دکتر سید حسین مرعشی به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه شیراز منصوب شد
طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه شیراز دکتر سید حسین مرعشی به عنوان رئیس بخش زبان و ادبیات عربی این دانشگاه منصوب شد

پیام تسلیت رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
خبر درگذشت زنده‌یاد دکتر آذرتاش آذرنوش استاد مسلّم زبان و ادبیات عربی، باعث تأثر و تألم خاطر تمامی کسانی شد که از دور و نزدیک با شخصیت علمی و ادبی ایشان آشنا بودند و با واسطه یا بی‌واسطه در محضرشان شاگردی کرده و درس‌ها آموخته و از سفرۀ دانش‌شان لقمه‌ها چیده بودند.

پیام تسلیت خانه اندیشمندان علوم انسانی به مناسبت درگذشت مرحوم دکتر آذرتاش آذرنوش
گروه زبان و ادبیات عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی طی پیامی درگذشت استاد فرزانه زبان و ادبیات عربی مرحوم دکتر آذرتاش آذرنوش را تسلیت گفت؛ متن پیام بدین شرح است:

دکتر آذرتاش آذرنوش استاد زبان و ادبیات عربی درگذشت
آذرتاش آذرنوش نویسنده و محقق در زبان و ادبیات عربی، استاد دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و چهره ماندگار ادبیات عرب در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

دکتر حبیب کشاورز به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان منصوب شد
طی حکمی از سوی ریاست دانشگاه سمنان، دکتر حبیب کشاورز به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی این دانشگاه منصوب شد.

مراسم ترحیم خانم دکتر سهیلا محسنی نژاد برگزار می شود
مراسم ترحیم خانم دکتر سهیلا محسنی نژاد برگزار می شود

پیام تسلیت مدیر گروه عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی به مناسبت درگذشت دکتر محسنی نژاد
مدیر گروه عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی طی پیامی درگذشت سرکار خانم دکتر سهیلا محسنی نژاد عضو فقید هیأت علمی گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه امام صادق (ع) را تسلیت گفت:

پیام رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در پی درگذشت خانم دکتر محسنی نژاد
دکتر علی اصغر قهرمانی مقبل رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی طی پیامی ضایعه درگذشت شادروان دکتر سهیلا محسنی نژاد را تسلیت گفت. متن پیام بدین شرح است:

دکتر سهیلا محسنی نژاد عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام آسمانی شد
دکتر سهیلا محسنی نژاد عضو محترم هیأت علمی گروه زبان و ادبیات عربی واحد خواهران دانشگاه امام صادق علیه‌السلام آسمانی شد.

آمار سایت

  • بازدید 24 ساعت قبل : 671
  • کاربران حاضر در پایگاه :0
  • مهمانان حاضر در پایگاه :29
  • بازدید کل : 5433618

با کلیک بر روی 1+ سایت انجمن را محبوب کنید