انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی- اخبار همایش ها و فراخوان ها
گزارشی از برگزاری نخستین همایش ملی پژوهش های شعر معاصر عربی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1397/9/4 | 
نخستین همایش ملی پژوهش­ های شعر معاصر عربی، در 27 آبان ماه سال 1397 در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با حضور اندیشمندان، پژوهشگران، استادان و دانشجویان از دانشگاه­ های مختلف کشور برگزار شد. که در ادامه گزارشی از برگزاری این همايش از زبان دبیر علمی این همایش تقدیم می گردد:
احتراما ضمن تشکر صمیمانه از زحمات همکاران گرانقدر در انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، بدین وسیله به استحضار می­رساند نخستین همایش ملی پژوهش­های شعر معاصر عربی، در 27 آبان ماه سال 1397 در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با حضور باشکوه اندیشمندان، پژوهشگران، استادان و دانشجویان از دانشگاه­های مختلف کشور با موفقیت کامل برگزار شد.
حدود یک سال پیش گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان بر آن شد همایشی را در سطح ملی با رویکرد پژوهش در شعر معاصر عربی برگزار کند. پس از تصویب عنوان همایش در گروه و شورای محترم پژوهشی دانشگاه، محورهای پیشنهادی همایش، تقدیم انجمن زبان و ادبیات عربی شد که این محورها با ارائه نظرات صائب اعضای محترم انجمن به تصویب رسید. پس از نمایة همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (Isc) خبر برگزاری همایش از مجاری مختلف اطلاع رسانی شد و پروسه ارسال مقاله به دبیرخانه همایش آغاز گردید. مقالات دریافتی در کمیته داوری که تعدادی از اعضای محترم این کمیته به طور داوطلب در آن عضو شده بودند بررسی، و نتیجه داوری به پژوهشگران محترم اعلام ­شد. پس از اتمام تاریخ دریافت مقالات، در مجموع، 134 مقاله به دبیرخانه همایش رسید که پس از انجام مراحل داوری 83 مقاله حائز امتیاز چاپ در مجموعه مقالات همایش شد. در میان مقالات پذیرفته شده، 64 مقاله به زبان فارسی و 19 مقاله به زبان عربی تالیف شده است. پژوهشگران 29 دانشگاه در ارسال مقاله به این همایش شرکت کردند. در مجموع، 168 نویسنده در نگارش مقالات نقش ایفا کردند. در خصوص انطباق مقالات پذیرش شده با محورهای همایش نیز باید گفت که تحلیل ساختاری و محتوایی شعر معاصر و بررسی ویژگی های بلاغی و زبانی شعر معاصر، دو محور اصلی بودند که توجه نویسندگان گرامی بیشتر به آنها معطوف بود.
و سرانجام همایش شعر معاصر عربی در 27 آبان ماه سال 1397 با حضور پرشور استادان ارجمند و دانشجویان گرامی در فضایی علمی در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برگزار شد. همایش با تلاوت کلام الله قرآن مجید و سرود ملی پرافتخار کشورمان آغاز شد. در آغاز معاون محترم پژوهش و فناوری دانشگاه جناب آقای دکتر علی عجمی ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان همایش، از مجریان و شرکت کنندگان همایش تشکر و قدردانی کردند. سپس جناب آقای دکتر ناصر علیزاده ریاست محترم دانشکده ادبیات و علوم انسانی و رئیس همایش، ضمن عرض خیر مقدم، نگاهی اجمالی به شعر معاصر فارسی در دوره گذار ادبی داشتند. در ادامه دکتر عبدالاحد غیبی گزارشی از روند برگزاری همایش، مقالات و کیفیت علمی آن و ... ارائه داد.  پس از آن، همایش با سخنرانی علمی مهمان ویژه همایش جناب آقای دکتر میرزایی با عنوان (الالتزام الأدبي بین ثلاثة آفاق: النقدي الاشتراکي والشعري الوجودي والدیني الایدئولوجي) شروع شد. در ادامه مطابق برنامه اعلامی همایش استادان ارجمند مقالات خود را ارائه کردند.
در نهایت از تمامی اعضای محترم هیئت علمی گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان بویژه دبیر اجرایی همایش آقای دکتر علی صیادانی و دکتر حسن اسماعیل­زاده که زحمت تدوین مجموعه مقالات را تقبل نمودند، اعضاء و ریاست محترم انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، استادان و پژوهشگرانی که با ارسال مقاله یا با حضور گرم خود در همایش به غنای علمی آن افزودند و همچنین دانشجویان عزیز که با همت و عزم راسخ خود در برگزاری این محفل علمی نقش درخور توجهی ایفا کردند صمیمانه تشکر و قدردانی می­کنم و از خداوند متعال برای همگی عزت و عافیت مسألت می نمایم.

 
با تقدیم احترام و ادب
عبدالاحد غیبی
عضو هیئت علمی گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان
دبیر علمی نخستین همایش ملی پژوهش­های شعر معاصر عربی


نشانی مطلب در وبگاه انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی:
http://arabiciran.ir/find.php?item=1.62.548.fa
برگشت به اصل مطلب