فارسی العربیه
   [الصفحة الرئيسة ]    
:: الصفحة الرئيسة :: عن الجمعية :: الأخبار :: ابحث :: اتصل بنا :: مجلة الجمعيّة :: RSS ::
:: صرف و نحو: قواعد و صرف و نحو عربی ::
قطره ها
المؤلف ابن هشام المترجم دکتر یدالله رفیعی
دار النشر پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی سنة الطبع 1396
الطبعة 1 Pages Number
السعر Poster admin
Cover type Size
DOI Code Dewey Code
LC Code File -
Description
کتاب قطره ها نوشته دکتر یدالله رفیعی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به چاپ رسید.
نویسنده در این کتاب ابتدا متن اصلی کتاب قطرالندی را به طور کامل شکل و اعراب گذاری و هر بخش را ابتدا به فارسی برگردانده است سپس بر اساس آنچه در شرح کتاب و نیز هامش آن آمده است، متن اصلی کتاب را شرح  کرده است.
  در این کتاب شرح ابن هشام به طور کامل ترجمه شده ولی با توجه به آنچه که افزون بر آن آمده است این کتاب علاوه بر ترجمه کتاب «شرح قطرالندی»، تنها شرحی است که تاکنون به زبان فارسی بر آن نگاشته شده است. برخی موارد که به نظر نگارنده سزاوار نقد بوده است در حاشیه مورد نقد قرار گرفته است.
آنجا که آیات مورد استشهاد بسیار کوتاه ذکر شده بود سعی شده است قبل و بعد آیه مورد نظر کامل ذکر و در مورد آن توضیح مختصری ارائه شود تا خواننده محترم علاوه بر استفاده از قاعده صرفی و نحوی موجود در آیه از معنای آن نیز بهره‌مند گردد.
  تمامی شواهد قرآنی پس از ترجمه و شرح مختصر به طور کامل تجزیه و ترکیب شده، و محل اعراب تمام جملات هر آیه بیان و مورد استشهاد هر کدام کاملا شرح داده شده است.
در بخش شواهد شعری، با مراجعه به دواوین و کتب نحو و صرف و لغت و نیز معاجم شواهد تا جایی که امکان داشته است نام شاعر مشخص شده است سپس واژگان دشوار آن به فارسی شرح داده شده و برگردان بیت ذکر شده است. در بخش ترکیب هر بیت نقش و اعراب هر کلمه مشخص و محل اعراب تمام جملات آن تعیین شده است و در پایان مورد استشهاد هر بیت کاملا شرح داده شده است.
از آنجا که این کتاب در رشته های مختلف علوم انسانی چون زبان و ادبیات عربی، زبان وادبیات فارسی و الهیات با گرایشهای مختلف تدریس می شود، جهت کاربردی شدن این کتاب شاهدها و مثال‌هایی از قرآن و نهج البلاغه و سایر کتب حدیث ذکر، و به طور کامل تجزیه و ترکیب شده است.
Average: 5
Rate numbers: 4Rate the book
EXCELLENT
VERYGOOD
GOOD
REGULAR
BAD

العودة إلى الصفحة الرئيسة للمكتبة | العودة إلى قسم الموضوعات المحدّدة

انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی الجمعية العلمية الإيرانية للغة العربية وآدابها
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 23 queries by YEKTAWEB 4422