انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی- فعالیت های انجمن
پیام تسلیت انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به مناسبت درگذشت همکار گرامی جناب آقای دکتر غلامعلی کریمی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1397/7/8 | 
انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به مناسبت درگذشت همکار گرامی جناب آقای غلامعلی کریمی، استاد بازنشسته گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه اصفهان پیام تسلیتی صادر کرد که متن آن بدین شرح است:
◼️◼️◼️◼️
إنا لله وإنا الیه راجعون

با کمال تأسف و تأثر مطلع شدیم همکار ارجمند آقای دکتر غلامعلی کریمی استاد بازنشسته گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه اصفهان‌، پس از یک دوره بیماری توانفرسا، دعوت حق را لبیک گفتند.
این فقدان اندوهبار را به خانواده محترم ایشان، کلیه شاگردان و همکارانشان در دانشگاه اصفهان صمیمانه تسلیت می‌گوییم و برای آن مرحوم از خداوند متعال غفران و رحمت الهی آرزومندیم.
انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

‍ ‍ ◼️◼️
خلاصه زندگی علمی دکتر #غلامعلی_کریمی ، استاد بازنشسته گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه اصفهان
️▪️
شادروان استاد دکتر غلامعلی کریمی به سال ۱۳۱۳ در کرمانشاه دیده به جهان گشود.
درسال ۱۳۴۰ به عنوان دانش‌آموخته ممتاز کارشناس زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه فردوسی مشهد گردید. وی پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد تربیت دبیری از دانشگاه خوارزمی (تربیت معلم تهران) وارد مدرسه زبانهای شرقی پاریس شد و در سال ۱۳۴۹ با مدرک دکتری زبان و ادبیات عربی از دانشگاه سوربن پاریس به ایران بازگشت. استاد کریمی در تمامی مقاطع دانشگاهی خود حائز رتبه اول شد.
وی در همان سال ۴۹ به عنوان هیئت علمی دانشگاه مشغول به کار شد و از پایه‌گذاران رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه اصفهان بود. به نظر می رسد استاد دکتر کریمی و استاد دکتر آذرنوش نخستین استادان رشته هستند که مدرک دکتری ایشان به نام «دکترای زبان و ادبیات عربی» صادر گردیده و هر دو فارغ التحصیل از سوربن هستند.
استاد کریمی مقالات متعددی به زبانهای عربی، فارسی و فرانسه در باب ادبیات قدیم و جدید و ادبیات تطبیقی منتشر کرد و افزون بر شرکت در شماری از کنفرانسهای علمی ملی و بین‌المللی، ۹ طرح پژوهشی مرتبط با رشته را در دانشگاه اصفهان به انجام رسانده است.
سرپرستی دانشکده زبانهای خارجی، عضویت در شورای دانشگاه و مدیریت گروه (قبل از سال ۵۷) از جمله فعالیتهای اجرایی استاد بوده است.
دکتر کریمی قبل از تدریس در دانشگاه تجربه تدریس در دبیرستانهای کرمانشاه را داشت. دکتر کریمی در سال ۱۳۷۲ با رتبه دانشیاری بازنشسته شد.
استاد کریمی، به سبب ذوق ادبی سلیم و قدرت سخنوری و شاعری و شناخت ادبیات فارسی، عربی و غربی، در تدریس تمامی دروس رشته به‌ویژه تحلیل متون ادبی جدید و قدیم، تسلطی چشمگیر داشت.
تواضع علمی و صمیمیت مثال زدنی دکتر کریمی او را محبوب دانشجویان ساخته بود.
همسر استاد کریمی از استادان بازنشسته گروه زبان فرانسه دانشگاه اصفهان است و دو فرزند برومند از یادگاران استادند.
استاد کریمی پس از یک دوره بیماری طولانی امروز هفتم مهر ۱۳۹۷ چشم از جهان فرو بست.
رحمت و رضوان الهی را برای استاد فرزانه و صبر و اجر و دوام عزت را برای خانواده محترم و دوستدارانش از حضرت حق خواستاریم.


 
نشانی مطلب در وبگاه انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی:
http://arabiciran.ir/find.php?item=1.99.543.fa
برگشت به اصل مطلب