• |
  • |
  • |
  • |
  • شنبه 2 تیر 1403
  • |
  • 10:17

نظرسنجی

موفق ترین راه برای ایجاد تحول اساسی در رشته عربی چیست؟
برگزاری دوره های مهارت افزایی برای اساتید و فارغ التحصیلان
به روز کردن سرفصل دروس بر اساس نیازهای کشور
تغییر نگاه دانشجویان و اساتید به رشته
بازنگری در پذیرش دانشجویان وشیوه آن
تغییر روش های تدریس و منابع درسی
   

اساتید رشته ی عربی

به ترتیب حروف الفبا (درحال تکمیل)

اساتید گرامی جهت به روز رسانی آخرین رزومه خود را به ایمیل

info(AT)arabiciran.ir

ارسال نمایند.

 ads شماره حساب انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

اخبار رشته زبان و ادبیات عربیدیدار تعدادی از استادان گروه زبان و ادب عربی دانشگاه قم از دانشگاه های برلین و لایپزیک آلمان

تعدادی از اعضای هیات علمی گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه قم در سفری به کشور آلمان، درباره افق های همکاری با همتایان آلمانی خود به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در این سفر که با حضور آقایان دکتر رسول دهقان ضاد، مدیریت گروه زبان و ادبیات عربی و دکتر حسن مقیاسی و دکتر مهدی مقدسی نیا از اعضای گروه و به دعوت رسمی دانشگاه برلین انجام گرفت، بازدیدهایی از دو دانشگاه بنام آلمان در زمینه تحقیقات و مطالعات زبان عربی به عمل آمد.

دیدار از دانشگاه لایپزیک

سفر علمی هیات مدعو گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه قم ابتدا با بازدید از توانمندی های دانشگاه لایپزیک انجام گرفت. در روز اول، اعضا به بازدید از آزمایشگاه تخصصی آموزش ترجمه همزمان (کابینی ـ کنفرانسی) پرداختند. از آنجایی که گروه های زبان و ادبیات عرب دانشگاه های ایران تجربه ای در زمینه آموزش ترجمه همزمان کابینی ندارند و فعالان این عرصه نیز صرفا به صورت تجربی این حرفه را فرا گرفته اند، این سفر مقدمه ای برای آشنایی با چندین دهه فعالیت گروه زبان عربی دانشگاه لایپزیک در این عرصه بود. گفتنی است که دانشگاه لایپزیک روشی ویژه در آموزش این نوع از ترجمه دارد و همین امر، باعث می شود تا هر ساله، هیات های فراوانی از کشورهای مختلف دنیا برای فراگیری آن راهی لایپزیک شوند.

آزمایشگاه ویژه آموزش ترجمه کابینی

  بعد از پایان بررسی شیوه آموزشی دانشگاه لایپزیک در عرصه ترجمه کابینی، فرصتی بود تا با دکتر مازن که اعضا در سفر پیشین خود به کشور آلمان با او دیدار داشته اند، به گفتگو بنشینند تا علاوه بر بررسی شیوه، با او درباره فرصت های شغلی دانشجویان رشته عربی در آلمان تبادل نظرهایی صورت گیرد. فرصت های شغلی موجود در این رشته بر حسب گفته این استاد دانشگاه، ترجمه در موقعیت های ذیل است: مراکز آموزش پناهندگان، مراکز درمانی (برای شهروندان عربی که جهت درمان به کشور آلمان می آیند)، مراکز قضایی و انتظامی، مراکز توریستی و ...

گفتگو با دکتر مازن

بخش دوم دیدار هیات مدعو دانشگاه قم، اختصاص به گفتگو با پرفسور اکهرد شولتز، مترجم با سابقه سازمان ملل و دولت آلمان، رئیس دانشکده شرق شناسی دانشگاه لایپزیک و مسئول بخش زبان عربی این دانشگاه بود.

دیدار با پرفسور اکهرد شولتز

در این دیدار که در فضایی صمیمی انجام گرفت، پرفسور شولتز در زمینه همکاری کامل با گروه عربی دانشگاه قم اعلام آمادگی کرد و قرار بر این شد تا دانشگاه لایپزیک در این سه عرصه به همکاری با دانشگاه قم بپردازد:

1 ـ آموزش اساتید دانشگاه قم جهت راه اندازی رشته ترجمه همزمان

2 ـ صدور TTC به عنوان گواهی معتبر آموزش ترجمه برای اساتید

3 ـ انتقال تجربیات مربوط به آموزش ترجمه و همکاری برای تدوین کتاب های مرتبط با آن

دیدار از دانشگاه برلین

هیات مدعو دانشگاه سپس راهی برلین شدند تا از نزدیک با فعالیت همتایان خود در آن دانشگاه آشنا شوند. دانشگاه FREIE UNIVERSITAT BERLIN در رتبه بندی جهانی دانشگاه ها، رتبه هشتاد را دارد و در میان دانشگاه های علوم انسانی، رتبه 38 را در دنیا داراست.

دیدار نخست اعضا با دکتر گریشاپ، مدیر روابط بین الملل دانشگاه برلین بود که در ضیافتی کریمانه، به تشریح افق های همکاری بین المللی دانشگاه خویش پرداخت. بعد از آن اعضا، با همراهی خانم پرفسور گروندلر، رئیس بخش مطالعات عربی دانشگاه برلین وارد ساختمان ویژه دپارتمان تاریخ و مطالعات فرهنگی شدند.

دیدار از بخش مطالعات عربی دانشگاه برلین

در گفتگوی دوستانه ای که با اعضای بخش مطالعات عربی از جمله خانم پرفسور گروندلر، آقای دکتر شابو تالای و خانم کلودیا پفگن داشتیم، دو طرف بر جزیره ای بودن فعالیت های مطالعاتی و پژوهشی در زبان عربی تصریح داشتند. هیات ایرانی خاطرنشان ساخت که امروز گروه های عربی در ایران در یک جزیره و گروه های عربی دانشگاه های آلمان در جزیره دیگری هستند که برای رهایی از این شرایط لازم است تا دو طرف به دنبال ایجاد پل های ارتباطی باشند.

بخش مطالعات زبان عربی دانشگاه برلین ضمن اعلام آمادگی خود برای همه گونه همکاری با همتایان خود در دانشگاه قم، بر امضای توافق نامه برای تبادل تجارب تصریح داشت.

گفتنی است که زمینه های مورد توافق برای همکاری میان دو دانشگاه (و البته دو گروه) به ترتیب ذیل است:

1 ـ تبادل استاد و دانشجو

2 ـ فراهم کردن فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت برای دو طرف

3 ـ انجام پروژه های مشترک

4 ـ برگزاری همایش های مشترک

5 ـ استفاده متقابل از تجربیات

6 ـ همکاری برای انتشار مقالات مشترک

تلاش برای ترسیم افق همکاری

گروه زبان و ادبیات عربی همچنین ضمن دعوت از اعضای گروه مطالعات عربی دانشگاه برلین برای دیدار از دانشگاه قم، تصمیم دارد تا در آینده ای نزدیک نشستی علمی را با حضور خانم پرفسور گروندلر برگزار کند که البته مقدمات آن در حال برگزاری است و پس از مشخص شدن زمان برگزاری این نشست، مراتب به اطلاع دوستداران زبان و ادبیات عربی خواهد رسید.


افزودن نظرات:


بزرگداشت استاد مرحوم دکتر سید امیرمحمود انوار برگزار می‌گردد
با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی و خانه اندیشمندان علوم انسانی بزرگداشت استاد فقید دانشگاه تهران دکتر سید امیرمحمود انوار برگزار می‌گردد.

اولین همایش بین المللی پژوهش های تطبیقی ادبیات داستانی برگزار می‌گردد
اولین همایش بین المللی پژوهش های تطبیقی ادبیات داستانی  ۲۷ آذر ۱۴۰۲ مصادف با روز جهانی زبان عربی در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می‌گردد.

سومین همایش ملی بررسی راهکارهای تقویت مهارت ترجمه و کاربرد مهارت‌های زبانی عربی در تدریس کتاب‌های عربی مدارس کشور برگزار می‌گردد
با همکاری گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان سومین همایش ملی بررسی راهکارهای تقویت مهارت ترجمه و کاربرد مهارت‌های زبانی عربی در تدریس کتاب‌های عربی مدارس کشور به صورت مجازی برگزار می‌گردد:

اجلاس نهائی نظریه بلاغی فن بیان از دکتر محمد خاقانی با موفقیت در دانشگاه اصفهان برگزار شد

اجلاس نهایی کرسی نظریه پردازی (نظریة بلاغی فنّ بیان) از دکتر محمد خاقانی اصفهانی استاد گروه عربی دانشگاه اصفهان با موفقیت برگزار شد.


نکوداشت استاد فرزانه دکتر سعید نجفی اسداللهی برگزار می‌گردد
آیین نکوداشت استاد فرزانه دکتر سعید نجفی اسداللهی به اهتمام انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، خانه اندیشمندان علوم انسانی و دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می گردد:

دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه سمنان برگزار شد
با حضور اساتید و پژوهشگران رشته زبان و ادبیات عربی و دبیران عربی سراسر کشور، دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی به صورت حضوری و مجازی در دانشگاه سمنان برگزار شد.

اردوی علمی- فرهنگی استادان و دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی به عراق
اردوی علمی- فرهنگی- زیارتی استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی زبان و ادبیات عربی دانشگاه شهید بهشتی در عراق با هدف زیارت عتبات عالیات و بازدید از مراکز علمی و فرهنگی کشور عراق برگزار شد.

زمان برگزاری دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی به میزبانی دانشگاه سمنان تمدید شد
زمان ارسال مقالات و برگزاری دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی با تمرکز بر حوزه ترجمه متون پزشکی عربی و گردشگری سلامت تمدید شد.

چرا باید عربی بخوانیم؟ (به مناسبت روز جهانی زبان عربی)
متن دکتر علی اصغر قهرمانی مقبل رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به مناسبت روز جهانی زبان عربی

اعضاء هيات مديره انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی (دوره‌ هفتم)
جلسه مجمع عمومی عادی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در روز چهارشنبه مورخ ۱۵/ ۰۴ /۱۴۰۱ در محل دانشگاه تربیت مدرس برگزار گردید و افراد زیر به عنوان اعضاء هیات مدیره انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی (دوره‌ی هفتم) انتخاب شدند.

دکتر مهرداد آقائی به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه محقق اردبیلی منصوب شد
طی حکمی از سوی سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی، دکتر مهرداد آقائی عضو هیأت علمی دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان مدیر گروه آموزشی زبان و ادبیات عربی این دانشگاه منصوب شد.

دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه سمنان برگزار می‌گردد
دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی با تمرکز بر حوزه ترجمه متون پزشکی عربی و گردشگری سلامت در دانشگاه سمنان برگزار می‌گردد.

دومین همایش ملی جایگاه آموزش تلفیقی در یاد دهی مهارت‌های زبانی عربی برگزار می شود
دومین همایش ملی «جایگاه آموزش تلفیقی در یاددهی مهارت‌های زبانی عربی» به همت گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان با همکاری انجمن عربی استان سمنان و دبیرخانه کشوری زبان عربی ۱۲ آبان برگزار می‌شود .

مجله" مطالعات سبک شناختی قرآن کریم" در ارزیابی سال ۱۴۰۰ وزارت علوم تحقیقات و فناوری موفق به اخذ رتبه "ب" گردید

به اطلاع پژوهشگران گرامی می رساند مجله" مطالعات سبک شناختی قرآن کریم" در ارزیابی سال ۱۴۰۰ وزارت علوم تحقیقات و فناوری موفق به اخذ رتبه "ب" گردید


کسب رتبه ب توسط نشریه دراسات فی السردانیة العربیة
کسب رتبه ب توسط نشریه دراسات فی السردانیة العربیة
نشریه دراسات فی السردانیة العربیة با صاحب امتیازی دانشگاه خوارزمی موفق به کسب رتبه ب شد
این موفقیت را به دست اندرکاران مجله فوق تبریک می گوییم

نکوداشت دکتر سیدابراهیم دیباجی استاد فرزانه زبان و ادبیات عربی کشور
خانه اندیشمندان علوم انسانی با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی برگزار می‌کند:

تبریک سال جدید از طرف رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
تبریک سال جدید

کرسی علمی -ترویجی بررسی متن «قرآن شناخت» و تعلیقات (تفسیر معاصرانه قرآن کریم) با رویکرد انتقادی
کرسی علمی -ترویجی بررسی متن «قرآن شناخت» و تعلیقات (تفسیر معاصرانه قرآن کریم) با رویکرد انتقادی به صورت مجازی در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار می‌گردد.

برگزاری کارگاه پیشرفته عربی

نشست ما و مکتب‌های ادبی معاصر برگزار می شود
گروه زبان و ادبیات علوم انسانی خانه اندیشمندان علوم انسانی نشست ما و مکتب‌های ادبی معاصر را برگزار می‌کند:

نشست مدایح نبوی در شعر معاصر عربی برگزار می‌گردد
نشست مجازی مدایح نبوی در شعر معاصر عربی از سوی گروه زبان و ادبیات عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌گردد.

دکتر سید حسین مرعشی به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه شیراز منصوب شد
طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه شیراز دکتر سید حسین مرعشی به عنوان رئیس بخش زبان و ادبیات عربی این دانشگاه منصوب شد

پیام تسلیت رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
خبر درگذشت زنده‌یاد دکتر آذرتاش آذرنوش استاد مسلّم زبان و ادبیات عربی، باعث تأثر و تألم خاطر تمامی کسانی شد که از دور و نزدیک با شخصیت علمی و ادبی ایشان آشنا بودند و با واسطه یا بی‌واسطه در محضرشان شاگردی کرده و درس‌ها آموخته و از سفرۀ دانش‌شان لقمه‌ها چیده بودند.

پیام تسلیت خانه اندیشمندان علوم انسانی به مناسبت درگذشت مرحوم دکتر آذرتاش آذرنوش
گروه زبان و ادبیات عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی طی پیامی درگذشت استاد فرزانه زبان و ادبیات عربی مرحوم دکتر آذرتاش آذرنوش را تسلیت گفت؛ متن پیام بدین شرح است:

دکتر آذرتاش آذرنوش استاد زبان و ادبیات عربی درگذشت
آذرتاش آذرنوش نویسنده و محقق در زبان و ادبیات عربی، استاد دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و چهره ماندگار ادبیات عرب در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

دکتر حبیب کشاورز به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان منصوب شد
طی حکمی از سوی ریاست دانشگاه سمنان، دکتر حبیب کشاورز به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی این دانشگاه منصوب شد.

مراسم ترحیم خانم دکتر سهیلا محسنی نژاد برگزار می شود
مراسم ترحیم خانم دکتر سهیلا محسنی نژاد برگزار می شود

پیام تسلیت مدیر گروه عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی به مناسبت درگذشت دکتر محسنی نژاد
مدیر گروه عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی طی پیامی درگذشت سرکار خانم دکتر سهیلا محسنی نژاد عضو فقید هیأت علمی گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه امام صادق (ع) را تسلیت گفت:

پیام رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در پی درگذشت خانم دکتر محسنی نژاد
دکتر علی اصغر قهرمانی مقبل رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی طی پیامی ضایعه درگذشت شادروان دکتر سهیلا محسنی نژاد را تسلیت گفت. متن پیام بدین شرح است:

دکتر سهیلا محسنی نژاد عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام آسمانی شد
دکتر سهیلا محسنی نژاد عضو محترم هیأت علمی گروه زبان و ادبیات عربی واحد خواهران دانشگاه امام صادق علیه‌السلام آسمانی شد.

آمار سایت

  • بازدید 24 ساعت قبل : 704
  • کاربران حاضر در پایگاه :1
  • مهمانان حاضر در پایگاه :19
  • بازدید کل : 5420053

با کلیک بر روی 1+ سایت انجمن را محبوب کنید