انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی / الجمعية العلمية الإيرانية للغة العربية وآدابها
 • |
 • |
 • |
 • |
 • دوشنبه 17 بهمن 1401
 • |
 • 14:19

نظرسنجی

موفق ترین راه برای ایجاد تحول اساسی در رشته عربی چیست؟
برگزاری دوره های مهارت افزایی برای اساتید و فارغ التحصیلان
به روز کردن سرفصل دروس بر اساس نیازهای کشور
تغییر نگاه دانشجویان و اساتید به رشته
بازنگری در پذیرش دانشجویان وشیوه آن
تغییر روش های تدریس و منابع درسی
   

اساتید رشته ی عربی

به ترتیب حروف الفبا (درحال تکمیل)

اساتید گرامی جهت به روز رسانی آخرین رزومه خود را به ایمیل

info(AT)arabiciran.ir

ارسال نمایند.

 ads شماره حساب انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

فعالیت های انجمن استاد بزرگ دكتر فيروز حريرچی به رحمت ایزدی پیوست

با نهایت تأسف و تأثر با خبرشدیم استاد بزرگوار زبان و ادبیات عربی جناب آقای دکتر فیروز حریرچی به رحمت ایزدی پیوست.

بدون شك از دست دادن استاد بزرگوار و مهربان رشته زبان و ادبیات عربی که به حق «أستاذ الأساتذة» لقب گرفته اند و بیشتر اساتید رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه های مختلف به صورت مستقیم یا غیر مستقیم شاگرد ایشان بوده اند، ضایعه ای بزرگ برای دانشگاهیان به خصوص برای خانواده ی زبان و ادبیات عربی است. به همه ی این عزیزان به ویژه به خانواده ی محترم ایشان تسلیت عرض می کنیم و علو درجات را برای آن استاد بزرگوار از خداوند متعال خواستاریم و فاتحه ای نثار روح پرفتوح ایشان می نماییم.

مراسم تشییع و ترحیم

شایان ذکر است پیکر چهره‌ ماندگار و استاد زبان و ادبیات عربي دكتر فيروز حريرچي ساعت ۹ صبح دوشنبه، ۲۴ خردادماه، از مقابل دانشکده ادبیات دانشگاه تهران تشییع می‌شود. و  بعد از تشییع در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا (س) به خاک سپرده خواهد شد.

مراسم ترحیم این چهره فقید نیز روز چهارشنبه 26 خرداد از ساعت 14 تا 15:30 در مسجدجامع شهرک غرب به نشانی شهرک غرب، روبه‌روی مجتمع تجاری میلاد نور، بیتدای خیابان شهید حسن سیف برگزار می‌شود.

شایان ذکر است، دكتر حريرچي مدتی پیش بر اثر عارضه مغزی در بیمارستان بستری شده و به کما رفته بودند و شامگاه شنبه ۲۲ خردادماه در بیمارستان سینای تهران جان به جان آفرین تسلیم نمودند.
 

روحشان شاد و يادشان گرامي

AWT IMAGE

AWT IMAGE


افزودن نظرات:


نظرات کاربران
نظر ارسال شده توسط علی حسین نژاد در تاریخ ۱۳۹۵/۳/۲۷

آخ آخ استاد دکتر فیروز حریرچی در گذشت.. درست 45 سال پیش در رشته زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران استادم بود. در خبرهای درگذشتش نوشته اند 75 سالش بود فهمیدم آنموقع یعنی سال 50 سی سالش بوده.من آنموقع بیست سالم بود. برای ما واحد ادبیات دوره جاهلی را تدریس می کرد. استاد حریرچی هم ولایتی من یعنی آذری بود. متن اشعار را برایمان با لهجه غلیظ ترکی می خواند ولی به اعراب و معانی و مفاهیم لغوی و شعری بسیار مسلط بود و وقتی با ما و اساتید عربمان به عربی حرف می زد بسیار فصیح و دقیق و علمی تکلم می کرد. خبر را با تصویرش که دیدم بی اختیار با بغضی در گلو در این دیار غربت با یاد آن سالیان جوانی ما و استاد، مطلع معلقه امرؤ القبس را که از استاد حریرچی در کلاس درس شعر جاهلی یاد گرفته و یادم مانده زمزمه کردم: قفا نبك من ذكرى الحبيب ومنزل بسقط اللوى بين الدخول فحومل فتوضح والمقراة لم یعف رسمها لما نسجتها من جنوب وشمأل.... و دیدم زبان حال ما در این سالیان دوری از وطن است و دوری از استادانی چون شادروان دکتر حریرچی. من نیز به عنوان یکی از شاگردان قدیم او این ضایعه را به خانواده استادم و به انجمن زبان و ادبیات عربی و همه همکلاسان آنموقعم و دیگر شاگردان استاد بویژه از نسل جدید تسلیت می گویم. روانش شاد و نام و یادش در خاطره ها و دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بویژه رشته زبان و ادبیات عرب جاودان باد. از دوستان و همکلاسانم خواهش می کنم موقع تشییع و تدفین پیکر استاد شاخه گلی نیز از سوی اینجانب نثار پیکر و مزار ایشان کنند و در مجلس ترحیمش که فردا در تهران برگزار می شود به جای من نیز فاتحه ای برای روح بزرگ و مهربانش بخوانند. همیشه به ماها می گفت درس را برای نمره نخوانید دانشجو باید طلبه باشد یعنی مثل مدارس قدیم طالب علم باشد که ترجمه فارسی درستش همان دانشجو است نگفته اند که نمره جو!! باید فقط به قصد دانستن درس خواند و به درس گوش داد نه اینکه هر طور شد بخواهید نمره بیاورید. يادش به خیر و روانش شاد. قربانعلی حسین نژاد - پاریس - فرانسهنظر ارسال شده توسط ناشناس در تاریخ ۱۳۹۵/۳/۲۴

خداوند استاد را رحمت كند گرچه بنده افتخار شاگردي ايشان را نداشتم ولي بارها از سخنان گرانقدر ايشان بهره برده امنظر ارسال شده توسط ناشناس در تاریخ ۱۳۹۵/۳/۲۳

از خداوند برای روح این استاد فرزانه طلب رحمت ومغفرة و علو درجات دارم.نظر ارسال شده توسط ناشناس در تاریخ ۱۳۹۵/۳/۲۳

خداوند روح بزرگ این دانشمند جهان اسلام را که شاگردانش از او جز خوبی در ذهن ندارند غریق رحمت واسعه خویش نماید.نظر ارسال شده توسط abolfazlrahman@yahoo..com در تاریخ ۱۳۹۵/۳/۲۳

بنده نیز به نوبه خودم درگذشت دکتر حریرچی استاد فرزانه علم و اخلاق را به خانواده محترمشان و جامعه علمی کشور تسلیت عرض نموده و برای آن بزرگوار علو درجات را از خداوند متعال خواستارم.نظر ارسال شده توسط ناشناس در تاریخ ۱۳۹۵/۳/۲۳

بنده هم به نوبه خودم درگذشت دکتر حریرچی، استاد فرزانه علم و اخلاق را به خانواده محترم شان تسلیت عرض نموده و علو درجات را برای آن بزرگوار از خداوند متعال خواستارم.ابوالفضل رحمنیآگهی دعوت به مجمع عمومی عادی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

ندوة علمية دولية بعنوان: اللغة العربية وتحديات العالم الإسلامي
تقيم الجمعية العلمية الإيرانية للغة العربية وآدابها ندوة علمية دولية بعنوان: اللغة العربية وتحديات العالم الإسلامي بشكل افتراضي.

ما و زبان عربی: از دیروز تا امروز
رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به مناسبت روز جهانی زبان عربی پیامی صادر کرد که متن آن بدین شرح است:

نشست تخصصی رویکردهای تحقیقی ادبیات تطبیقی
گروه عربی شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در راستای انجام کلان مسئله «چالش های ادبیات تطبیقی در ایران»، نشست تخصصی «رویکردهای تحقیقی ادبیات تطبیقی» را با حضور اعضای گروه عربی شورای بررسی متون و چندین استاد متخصص حوزه ادبیات تطبیقی در دانشگاه های ایران در ۸ آبان ۱۳۹۹ به صورت مجازی برگزار کرد.

پیام تسلیت رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به مناسبت درگذشت استاد شجریان
دکتر علی اصغر قهرمانی مقبل رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در پی درگذشت هنرمند برجسته ایرانی استاد محمدرضا شجریان پیام تسلیتی صادر کرد که متن آن بدین شرح است:

صورتجلسه اولین جلسه هیئت مدیره دوره ششم انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
اولین جلسه هیئت مدیره انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی درتاریخ  19 /04 /1398در دانشگاه تربیت مدرس تشکیل شد و در مورد تفکیک وظایف رأی گیری به عمل آمد.

صورتجلسه مجمع عمومي عادي سالیانه (نوبت اول) انجمن ايرانی زبان و ادبیات عربی
جلسه مجمع عمومي عادي سالیانه (نوبت اول) انجمن ايرانی زبان و ادبیات عربی رأس ساعت 14 روز سه شنبه مورخ 04 /04 /1398 در محل دانشگاه تربیت مدرس تشكيل شد و اعضای جدید هیأت مدیره انتخاب شدند.

آگهي دعوت مجمع عمومي عادي سالیانه (نوبت اول) انجمن ايرانی زبان و ادبیات عربی
آگهي دعوت مجمع عمومي عادي سالیانه (نوبت اول) انجمن ايرانی زبان و ادبیات عربی

پیام تشکر انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی از برگزاری همایش بین المللی مدیران گروه های عربی
رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در پیامی از دبیر همایش بین المللی مدیران گروه های عربی جهان به خاطر برگزاری این همایش مهم در دانشگاه اصفهان تشکر کرد.

اولین کارگاه دوگانگی زبانی در زبان عربی برگزار می گردد
اولین کارگاه دوگانگی زبانی در زبان عربی روز سه شنبه 21 اسفندماه ساعت 8-18 برگزار می گردد.

پیام تسلیت انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به مناسبت درگذشت همکار گرامی جناب آقای دکتر غلامعلی کریمی
انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به مناسبت درگذشت همکار گرامی جناب آقای غلامعلی کریمی، استاد بازنشسته گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه اصفهان پیام تسلیتی صادر کرد که متن آن بدین شرح است:

مجمع عمومی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی برگزار شد
مجمع عمومی عادی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی روز دوشنبه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

زمان ثبت نام کارگاه آموزشی «الازدواجية اللغوية وطرق تدريسها» تمدید شد
زمان ثبت نام #کارگاه آموزشی «الازدواجية اللغوية وطرق تدريسها» با تدریس پرفسور فردریک لاگرنج مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سوربن فرانسه به مدت یک هفته تمدید گردید.

الجمعية العلمية الإيرانية للغة العربية وآدابها تقيم ورشة علمية دوليّة في مجال الازدواجية اللغويّة وطرق تدريسها
الجمعية العلمية الإيرانية للغة العربية وآدابها تقيم ورشة علمية دوليّة في مجال "الازدواجية اللغويّة وطرق تدريسها" بمشاركة قسم اللغة العربية وآدابها بجامعة تربيت مدرس يدرّس فيها الأستاذ الدکتور فريدريك لاغرونج مدير قسم اللغة العربية وآدابها بجامعة سوربون الفرنسية

مجمع عمومی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی 19شهریور ماه 1397 برگزار می گردد
 مجمع عمومی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی به یاری خداوند در روز دوشنبه مورخ 19شهریور ماه 1397 در دانشگاه تربیت مدرس برگزار خواهد شد.

کارگاه متن پژوهی و مطالعات زبانی با حضور سه تن از اساتید بابل عراق در دانشگاه شیراز برگزار می گردد
کارگاه متن پژوهی و مطالعات زبانی با حضور سه تن از اساتید بابل عراق در دانشگاه شیراز با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی برگزار می گردد

نخستین جلسه هیات مدیره اتحادیه انجمن های زبان وادبیات برگزار شد.
نخستین جلسه هیات مدیره اتحادیه انجمن های زبان وادبیات برگزار شد.

نشست تخصصی نقد کتاب تعلیم اللغة العربية «الخاص لطلاب فرع الشریعة» در دانشگاه تربیت مدرس
 شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی در ادامه سلسله نشستهای تخصصی نقد کتاب خود، با همکاری گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه¬ تربیت مدرس و انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، نشست تخصصی نقد کتاب با حضور مولفان و ناقدان برگزار می کند.

افزایش ظرفیت جدید برای کارگاه دانشگاه اینالکوی فرانسه
به اطلاع می رساند انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در نظر دارد برای حضور فعال تر همکاران ارجمند در کارگاه دانشگاه اینالکوی فرانسه، تعداد محدودی دیگر از دوستان را به لیست سفر اضافه نماید.

اطلاعیه برگزاری کارگاه آموزشی مشترک انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی و دانشگاه اینالکو در فرانسه
در روزهای 25 و 26 بهمن 1396 یک کارگاه علمی/ آموزشیِ 16 ساعته  به منظور آگاهی با دست­آوردهای نوین در حوزه­های : ادبیات معاصر (داستان) آموزش زبان عربی ادبیات تطبیقی؛ دردانشگاه اینالکو‌ی پاریس برگزار می شود.

گزارش سومین شورای سردبیران مجلات عربی در دانشگاه شیراز

دعوت نامه مجمع عمومی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در دانشگاه شیراز
مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی روز پنج شنبه 27/ 7/ 1396 در دانشگاه شیراز برگزار می گردد.

هفتمین جلسه هیات مدیره دوره پنجم انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی برگزار شد

هفتمین جلسه هیات مدیره دوره پنجم انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی در تاریخ 26 فروردین ماه 1396 در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.


آگهي دعوت مجمع عمومي فوق العاده (نوبت اول) انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

به اطلاع میرساند که انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در نظر دارد در6  اردیبهشت ماه مجمع عمومی خود را دربابلسر،دانشگاه مازندران برگزار کند.


«نشست تخصصی بررسی وضعیت و فرایند نقد کتب دانشگاهی رشته زبان و ادبیات عربی» برگزار شد

«نشست تخصصی بررسی وضعیت و فرایند نقد کتب دانشگاهی رشته زبان و ادبیات عربی» روز چهارشنبه 4 اسفندماه 1395 در محل پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی شد


گزارش همایش ملی میراث مشترک زبان، ادبیات و فرهنگ فارسی و عربی در حوزۀ خلیج فارس و بیانیۀ پایانی و تصاویر

گزارش کامل همایش ملی میراث مشترک زبان، ادبیات و فرهنگ فارسی و عربی در حوزۀ خلیج فارس و بیانیۀ پایانی آن که در تاریخ 27 و 28 بهمن در دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار گردید.


برگزاری موفق همایش ملی میراث مشترک زبان، ادبیات و فرهنگ فارسی و عربی به همراه هفتمین همایش مدیران گروه ها

همایش ملی میراث مشترک زبان، ادبیات و فرهنگ فارسی و عربی در حوزه خلیج فارس به همراه هفتمین گردهمایی سراسری مدیران گروه های زبان و ادبیات عربی در دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار شد.


چهارمین جلسه هیات مدیره دوره پنجم انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی برگزار شد

چهارمین جلسه هیات مدیره دوره پنجم انجمن ایرانی زبان وادبیات عربی در تاریخ 2 بهمن ماه 1395 دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.


آسیب شناسی مقالات منتشر شده در نشریات علمی رشته زبان و ادبیات عربی كشور (گفتگو با دكتر فرامرز میرزائی)

آسیب شناسی مقالات منتشر شده در نشریات علمی رشته زبان و ادبیات عربی كشور (گفتگوی مجله دانشجویی جستارهایی در زبان و ادبیات عربی  با دكتر فرامرز میرزائی)


نشاطات الرابطة العلمية لطلاب اللغة العربية وآدابها بجامعة تربية مدرس

عقدت الرابطة الطلابیة بجامعة تربیت مدرس بالتعاون مع الجمعیة العلمیة الإیرانیة العزم علی تنظیم سلسلة من اللقاءات في ضوء حرص رئیس القسم والأساتذة علی مشارکة الطلبة في النشاطات العلمیة والثقافیة ورفع مستواهم العلمي والأدبي وتنمیة مهاراتهم في القراءة والکتابة والتحدث والاستماع.


آمار سایت

 • بازدید 24 ساعت قبل : 322
 • کاربران حاضر در پایگاه :0
 • مهمانان حاضر در پایگاه :39
 • بازدید کل : 5147979

با کلیک بر روی 1+ سایت انجمن را محبوب کنید