انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی / الجمعية العلمية الإيرانية للغة العربية وآدابها
 • |
 • |
 • |
 • |
 • پنجشنبه 20 مرداد 1401
 • |
 • 01:31

نظرسنجی

موفق ترین راه برای ایجاد تحول اساسی در رشته عربی چیست؟
برگزاری دوره های مهارت افزایی برای اساتید و فارغ التحصیلان
به روز کردن سرفصل دروس بر اساس نیازهای کشور
تغییر نگاه دانشجویان و اساتید به رشته
بازنگری در پذیرش دانشجویان وشیوه آن
تغییر روش های تدریس و منابع درسی
   

اساتید رشته ی عربی

به ترتیب حروف الفبا (درحال تکمیل)

اساتید گرامی جهت به روز رسانی آخرین رزومه خود را به ایمیل

info(AT)arabiciran.ir

ارسال نمایند.

 ads شماره حساب انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

اخبار رشته زبان و ادبیات عربیبزرگداشت آذرتاش آذرنوش برگزار شد / بررسی کتاب چالش میان فارسی و عربی

در مراسم بزرگداشت آذرتاش آذرنوش از اهمیت زبان فارسی به عنوان زبان ملی ایرانیان و دشمنان آن سخن گفته شد و کتاب «چالش میان فارسی و عربی » این پژوهشگر پیشکسوت مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، عصر امروز یکشنبه (۳ اردیبهشت) مراسم بزرگداشت آذرتاش آذرنوش پژوهشگر ایران و اسلام و مولف آثار پژوهشی در حوزه زبان و ادبیات عرب در موسسه خانه کتاب برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مجید غلامی جلیسه مدیرعامل خانه کتاب در سخنانی مهمترین ویژگی آثار این پژوهشگر را فرامرزی بودن آن‌ها عنوان کرد و گفت:‌ آثاری که استاد آذرنوش منتشر کرده‌اند نه تنها در ایران بلکه در کشورهای عربی هم مرجع و محل توجه است.

در ادامه مراسم محمد دهقانی پژوهشگر و استاد زبان و ادبیات فارسی بحث‌هایی درباره کتاب «چالش میان فارسی و عربی» بیان کرد و با پرمحتوا خواندن این کتاب گفت:‌ یکی از مهمترین مسائل مهم بعد از اسلام در حوزه فرهنگ و تاریخ ادبیات این است که زبان فارسی چگونه به وجود آمد و توانست در مقابل زبان عربی بایستد و بماند تا ما امروز زبان ویژه خودمان را داشته باشیم و به قول دهقانان بخارا عرب نشویم.

او گفت:‌ طبق تاریخ و اسناد اولین ایرانی‌هایی که عرب شدند اشرافان ایرانی بودند چون به دنبال منافع خودشان بودند. این مسئله چیزی است که استاد آذرنوش هم در این کتاب سعی کرده شواهد و اسنادی از آن ارائه دهد.

او گفت: مردم عادی بودند که زبان فارسی را حفظ کردند و حکومت‌ها نقشی در این مسئله نداشتند. اگر کتاب آقای آذرنوش را بخوانیم می‌بینیم که متاسفانه تاریخ‌نگاران معاصر در این زمینه دروغ نوشته‌اند.

دهقانی ادامه داد: شاهنامه را مردم ایران به وجود آوردند و نگه داشتند. مدارک و شواهد زیادی در این زمینه وجود دارد که آقای آذرنوش آن‌ها را در کتاب آورده است. متاسفانه ایران‌پرستان و پان ایرانیست‌ها مطالبی بی‌پشتوانه در این زمینه نوشته‌اند. کتاب آقای آذرنوش هشداری است تا با دقت درباره تاریخ بنگریم و هر افسانه‌ای را باور نکنیم.

او گفت: زبان رسمی اغلب حکومت‌ها در ایران عربی بوده است و ما نمی‌توانیم حکومت‌ها را پاسدار زبان فارسی بدانیم. امروز هم ما نباید زبان فارسی را به زبان قدرت و سلطه و هژمونی سیاسی پیوند بزنیم. شکوه ایران همیشه بر این بوده که جایگاه اقوام و فرهنگ‌های مختلف بوده است. این تکثر فرهنگی زبانی و قومی است که باعث موجودیت ایران شده است.

در ادامه این مراسم سیدکاظم موسوی بجنوردی به ۳۱ سال همکاری آذرتاش آذرنوش در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی اشاره کرد و گفت:‌ در این مدت او ۱۷۳ مقاله ارزشمند که هر یک سند افتخار و زرینی در تاریخ ادبیات ایران است، نوشته است. ارزش فردی مثل دکتر آذرنوش به قدری پربرکت است که می‌بینیم دانشجویان زیادی با راهنمایی‌های ایشان تربیت  شده‌اند.

رئیس مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی ادامه داد: در این ۳۱ سال استاد آذرنوش ۵۵۱ مقاله را ویرایش کرده‌اند و نثر فاخری که ایشان به کار برده‌اند نقش بسیار موثری در موفقیت دایره المعارف بزرگ اسلامی داشته است. همچنین او نقش برجسته‌ای در حوزه پژوهش متون فارسی داشته است. نوشته‌های او فقط بازگویی و جمع‌آوری آثار دیگران نبوده است بلکه تک تک مقالات او با تحلیل همراه است که نشان‌دهنده نظریه در آن‌ها است.

او سپس درباره زبان فارسی که به عنوان زبان ملی ایرانیان شناخته می‌شود نیز گفت:‌ در گستره جغرافیایی ایران چیزی که  تمام طوایف را به هم پیوند می‌دهد زبان فارسی است. زبان فارسی هم به دلیل آوانگاری و هم صرفی که دارد به نظر من پرتوان‌تر از زبان عربی است. اما هستند کسانی که پان هستند و علیه زبان ملی ما جبهه می‌گیرند. هر کشوری ممکن است چندین گویش و زبان داشته باشد اما یک زبان، زبان ملی آن کشور است که باید حفظ شود. متاسفانه برخی از این پان‌ها موزیانه کوشش می‌کنند بین برادران آذری ما که از ایرانیان اصیل هستند ایجاد کینه کنند. اما همه این گویش‌ها و زبان‌ها فارسی است و مگر لرها و گیلک‌ها فارس نیستند؟ و به یک معنا  مگر آذری‌ها فارس نیستند؟ الا قلیلی برادران عرب که در خوزستان هستند و خیلی هم فرهنگ قشنگ و انسانی دارند؛ بله، آن‌ها تیره متفاوتی دارند ولی آن‌ها هم عرب ایرانی هستند.

رئیس مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی افزود: آنچه مسلم است این است که زبان فارسی زبان ملی است و کسانی که علیه زبان ملی ما از طریق ایجاد کینه اقدام می‌کنند رفتار پست و موذیانه‌ای دارند و می‌خواهند بین ملت ایران تفرقه بیندازند. آنها فکر می‌کنند بین ایرانیان آذری که همیشه پیش‌قراول پیشرفت های انقلابی و فرهنگی بودند می‌توانند ایجاد شبهه بکنند.

بجنوردی سپس با تاکید بر اهمیت رشد آگاهی در بین افراد گفت‌: وجود افرادی مثل استاد آذرنوش به زبان و ادبیات  فارسی در تماس با زبان عربی جلوه درخشانی داده و مایه تکریم بیشتر هستند.

او همچنین گفت:‌ به دولت اعلام می‌کنم ما در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی مشکلات مالی داریم. آن‌ها باید به ما بیشتر برسند و لااقل بودجه ای را که مجلس تصویب می‌کنند به ما بدهند.

در ادامه مراسم سیدصادق سجادی معاون مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی با انتقاد از سخنان محمد دهقانی درباره زبان فارسی گفت:‌ حرف‌های آقای دهقانی از سر بی اطلاعی بود ضمن اینکه اینجا جای این بحث‌ها نبود. مقصود کتاب استاد آذرنوش هم اصلا چیزی که آقای دهقانی از آن بیرون آورده‌اند نیست و من فکر می‌کنم ایشان مقصود کتاب را متوجه نشده‌اند.

او در ادامه سخنانش با بیان اینکه دکتر آذرنوش از جهات مختلف به زبان فارسی، عربی و فرهنگ ایران خدمت کرده‌اند، گفت:‌ خدمتی که دکتر آذرنوش کرد این بود که ما را که شاگردان او بودیم با فضای دیگری در حوزه زبان عربی آشنا کرد؛ کاری که قبل از او کسی انجام نداده بود. او به ما تاریخ تحول زبان و ادبیات عرب را آموخت.  تا قبل از او چیزی که وجود داشت صرف و نحو و نظم و نثر عربی بود.

سجادی اظهار کرد: آذرنوش حق بزرگی بر گردن تمام کسانی دارد که در حوزه زبان و ادبیات عربی کار کرده‌اند. البته آثار ایشان فقط به زبان عربی خلاصه نمی‌شود.

همچنین عنایت‌الله فاتحی‌نژاد از همکاران آذرتاش آذرنوش در دایره‌المعارف بزرگ اسلامی شخصیت این پژوهشگر را بی‌بدیل دانسته و گفت:‌ در حوزه زبان و ادبیات عرب هیچ کس دیگری با استاد آذرنوش قابل قیاس نیست.

او به اهمیت فرهنگ آذرتاش آذرنوش اشاره کرد و گفت: در حوزه زبان و ادبیات عرب هیچ کتاب و رساله‌ای نوشته نمی‌شود مگر اینکه آثار استاد از مراجع آن‌ها باشد.

به گزارش ایسنا در ادامه مراسم با اهدای تندیس و هدایایی از یک عمر فعالیت فرهنگی آذرتاش آذرنوش تقدیر شد.

آذرنوش هم پس از این تقدیر با ابراز خوشحالی و خرسندی از برگزاری این مراسم در سخنانی گفت:‌ از همه دوستانم تشکر می‌کنم که در سخنانشان بر کمبودهای من چشم بستند و آن چیزهایی را که احتمالا نیکی  بوده بزرگ و به زبان شیوا بیان کردند.

او همچنین گفت:‌ خوشحالی من از برگزاری این مراسم به خاطر این است که ۸۰ سال باری را بر دوش کشیدن هیچ کار آسانی نیست و چون من از هشتادسالگی  گذشته‌ام می‌توانم این را بگویم. در این سن و سال دردسر زیاد است و همه اینها انسان را گاهی دچار غم‌زدگی و ناراحتی می‌کند اما این مجالس و  این سخنان می‌تواند برای زندگی یک پژوهشگر هشتادساله دل‌انگیز باشد و از این جهت برای برپایی این مراسم بی نهایت سپاسگزارم.


ناسار


افزودن نظرات:


مجله" مطالعات سبک شناختی قرآن کریم" در ارزیابی سال ۱۴۰۰ وزارت علوم تحقیقات و فناوری موفق به اخذ رتبه "ب" گردید

به اطلاع پژوهشگران گرامی می رساند مجله" مطالعات سبک شناختی قرآن کریم" در ارزیابی سال ۱۴۰۰ وزارت علوم تحقیقات و فناوری موفق به اخذ رتبه "ب" گردید


کسب رتبه ب توسط نشریه دراسات فی السردانیة العربیة
کسب رتبه ب توسط نشریه دراسات فی السردانیة العربیة
نشریه دراسات فی السردانیة العربیة با صاحب امتیازی دانشگاه خوارزمی موفق به کسب رتبه ب شد
این موفقیت را به دست اندرکاران مجله فوق تبریک می گوییم

نکوداشت دکتر سیدابراهیم دیباجی استاد فرزانه زبان و ادبیات عربی کشور
خانه اندیشمندان علوم انسانی با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی برگزار می‌کند:

تبریک سال جدید از طرف رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
تبریک سال جدید

کرسی علمی -ترویجی بررسی متن «قرآن شناخت» و تعلیقات (تفسیر معاصرانه قرآن کریم) با رویکرد انتقادی
کرسی علمی -ترویجی بررسی متن «قرآن شناخت» و تعلیقات (تفسیر معاصرانه قرآن کریم) با رویکرد انتقادی به صورت مجازی در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار می‌گردد.

برگزاری کارگاه پیشرفته عربی

نشست ما و مکتب‌های ادبی معاصر برگزار می شود
گروه زبان و ادبیات علوم انسانی خانه اندیشمندان علوم انسانی نشست ما و مکتب‌های ادبی معاصر را برگزار می‌کند:

نشست مدایح نبوی در شعر معاصر عربی برگزار می‌گردد
نشست مجازی مدایح نبوی در شعر معاصر عربی از سوی گروه زبان و ادبیات عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌گردد.

دکتر سید حسین مرعشی به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه شیراز منصوب شد
طی حکمی از سوی رئیس دانشگاه شیراز دکتر سید حسین مرعشی به عنوان رئیس بخش زبان و ادبیات عربی این دانشگاه منصوب شد

پیام تسلیت رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
خبر درگذشت زنده‌یاد دکتر آذرتاش آذرنوش استاد مسلّم زبان و ادبیات عربی، باعث تأثر و تألم خاطر تمامی کسانی شد که از دور و نزدیک با شخصیت علمی و ادبی ایشان آشنا بودند و با واسطه یا بی‌واسطه در محضرشان شاگردی کرده و درس‌ها آموخته و از سفرۀ دانش‌شان لقمه‌ها چیده بودند.

پیام تسلیت خانه اندیشمندان علوم انسانی به مناسبت درگذشت مرحوم دکتر آذرتاش آذرنوش
گروه زبان و ادبیات عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی طی پیامی درگذشت استاد فرزانه زبان و ادبیات عربی مرحوم دکتر آذرتاش آذرنوش را تسلیت گفت؛ متن پیام بدین شرح است:

دکتر آذرتاش آذرنوش استاد زبان و ادبیات عربی درگذشت
آذرتاش آذرنوش نویسنده و محقق در زبان و ادبیات عربی، استاد دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و چهره ماندگار ادبیات عرب در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

دکتر حبیب کشاورز به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان منصوب شد
طی حکمی از سوی ریاست دانشگاه سمنان، دکتر حبیب کشاورز به عنوان مدیر گروه زبان و ادبیات عربی این دانشگاه منصوب شد.

مراسم ترحیم خانم دکتر سهیلا محسنی نژاد برگزار می شود
مراسم ترحیم خانم دکتر سهیلا محسنی نژاد برگزار می شود

پیام تسلیت مدیر گروه عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی به مناسبت درگذشت دکتر محسنی نژاد
مدیر گروه عربی خانه اندیشمندان علوم انسانی طی پیامی درگذشت سرکار خانم دکتر سهیلا محسنی نژاد عضو فقید هیأت علمی گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه امام صادق (ع) را تسلیت گفت:

پیام رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در پی درگذشت خانم دکتر محسنی نژاد
دکتر علی اصغر قهرمانی مقبل رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی طی پیامی ضایعه درگذشت شادروان دکتر سهیلا محسنی نژاد را تسلیت گفت. متن پیام بدین شرح است:

دکتر سهیلا محسنی نژاد عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام آسمانی شد
دکتر سهیلا محسنی نژاد عضو محترم هیأت علمی گروه زبان و ادبیات عربی واحد خواهران دانشگاه امام صادق علیه‌السلام آسمانی شد.

دكتر علی صیادانی، عضو هیأت علمی گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به مرتبه دانشیاری ارتقا یافت
دكتر علی صیادانی، مدیریت گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان به مرتبه دانشیاری ارتقا یافت

نکوداشت استاد فرزانه دکتر آذر تاش آذر نوش برگزار می‌گردد
نکوداشت استاد فرزانه دکتر آذر تاش آذر نوش از سوی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می‌گردد

آدرس اینترنتی و اطلاعات مجلات علمی ایران مرتبط با رشته زبان و ادبيات عربی مصوب وزارت علوم

برای مشاهده اطلاعات نشریه روی عنوان آن و جهت مشاهدی ی سایت آن روی علامت پیوند(AWT IMAGE) که در انتهای خط قرار دارد کلیک نمایید:


دکتر مهرداد آقائی به مرتبه دانشیاری ارتقا یافت

انتشار شماره دوم مجله «نقدنامه زبان و ادبیات عربی»

دکتر متقی زاده عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس به مرتبه استادی ارتقا یافت
دکتر متقی زاده عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس به مرتبه استادی ارتقا یافت

محمدرضا هاشملو عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان درگذشت
إنا لله وإنّا إلیه راجعون
 

کاربست نظریه نقد کهن الگو در متون ادبی عربی و فارسی
سخنرانی علمی کاربست نظریه نقد کهن الگو در متون ادبی عربی و فارسی برگزار می‌گردد.

دکتر خلیل پروینی به عنوان سردبیر نشریه اللغة العربیة و آدابها منصوب شد
دکتر خلیل پروینی به عنوان سردبیر نشریه اللغة العربیة و آدابها منصوب شد

تأسیس شورای همکاری نهادهای زبان و ادبیات عربی
تأسیس شورای همکاری نهادهای زبان و ادبیات عربی

برگزاری اولین جشنواره‌ی ملی نشان مرجعیت علمی در زبان و ادبیات عربی

برگزاری اولین جشنواره‌ی ملی نشان مرجعیت علمی در زبان و ادبیات عربی


انتخاب دکتر علی خضری به عنوان پژوهشگر برتر استان بوشهر
انتخاب دکتر علی خضری به عنوان پژوهشگر برتر استان بوشهر
 

انتخاب دکتر رسول بلاوی به عنوان عضو هیأت تحریریه مجله أبحاث البصرة للعلوم الإنسانیة
انتخاب دکتر رسول بلاوی به عنوان عضو هیأت تحریریه مجله أبحاث البصرة للعلوم الإنسانیة

آمار سایت

 • بازدید 24 ساعت قبل : 5835
 • کاربران حاضر در پایگاه :0
 • مهمانان حاضر در پایگاه :163
 • بازدید کل : 3664720

با کلیک بر روی 1+ سایت انجمن را محبوب کنید