• |
  • |
  • |
  • |
  • جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸
  • |
  • 13:04

نظرسنجی

موفق ترین راه برای ایجاد تحول اساسی در رشته عربی چیست؟
برگزاری دوره های مهارت افزایی برای اساتید و فارغ التحصیلان
به روز کردن سرفصل دروس بر اساس نیازهای کشور
تغییر نگاه دانشجویان و اساتید به رشته
بازنگری در پذیرش دانشجویان وشیوه آن
تغییر روش های تدریس و منابع درسی
   

اساتید رشته ی عربی

به ترتیب حروف الفبا (درحال تکمیل)

اساتید گرامی جهت به روز رسانی آخرین رزومه خود را به ایمیل

info(AT)arabiciran.ir

ارسال نمایند.

 ads شماره حساب انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

اخبار همایش ها و فراخوان هاگزارش روز اول برگزاری همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی + تصاویر
 دومین همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در دانشگاه شیراز آغاز به کار نمود. 
در ابتدا سرپرست محترم دانشگاه شیراز دکتر گشتاسبی راد به میهمانان همایش خیرمقدم عرض نمود و به بیان نکاتی در خصوص اهمیت این همایش پرداخت.
در ادامه از مجموعه 5 جلدی مقالات همایش رونمایی گردید.

سپس استاد دکتر محمد علی آذرشب مهمترین مطالبی که توسط سرپرست محترم دانشگاه شیراز بیان فرمودند را به زبان عربی برای اساتیدی که از عمان و اردن و تونس تشریف آورده بودند را بیان فرمودندو تأکید کردند که ظروف و شرایط سیاسی مانع از ارتباط فرهنگی با جهان  عرب شده است . و خاطر نشان ساختند که دیپلماسی علمی یک رابطه عمیق بین فرهنگ و دانش ما ایجاد می کند . و تأکید نمودند عنوان همایش باید برای آینده باشد آیا برای آینده ما می توانیم از گذشته برای آینده می توانیم استفاده کنیم که وحدت تمدنی را ایجاد کنیم؟ ایشان خاطر نشان ساختند جامعه اسلامی در گذشته جامعه ای متمدن بود . در قرن 5 قاضی ساعد اندلسی در طبقات امم فصلی دارد که چرا مسلمانان جلو افتادند ولی غربی ها عقب افتادند . ولی الان در عصر حاضر این عنوان دقیقا عکس است . یعنی مسلمانان عقب افتاده اند ولی غربی ها جلو . حال برای حل این بحران باید دغدغه مند بود . و راه حلی برای عبور از این بحران بجوییم.
راه حل هایی که ایشان برای عبور از این بحران بیان فرمودند :
1: یکی از مهم ترین محورهای فرهنگ سازی در قرآن : عزت است . با حفظ عزت است که یک ملت پیشرفت می کند.
2: یکی دیگر از عوامل فرهنگ ساز : التعارف یعنی تبادل معرفتی است. از عنوان همایش مشخص است که ما چه قدر تبادل معرفتی و فرهنگی بین هم داشته ایم.  چرا فارسی زبانان به عربی شعر می سراییدند : چون زبان  عربی به عنوان زبان فرهنگی می دانستند. ما هم باید به این شخصیت ها نگاه تمدنی داشته باشیم.
3: الاستماع :  استماع در جامعه های اسلامی خیلی کم رنگ است. منیت ها اوج گرفته پس بیشتر به دنبال تحمیل افکار و سخنان خود هستیم . وقرآن تاکید می کند که یکی از بزرگترین طاغوت ها که باید شکسته شود : منیت است.
و در نتیجه گیری سخنان خود فرمودند: ما باید به قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، شاعران عربی سرا، شعر سعدی وحافظ. نگاه تمدنی داشته باشیم که بر چه محورهایی برای تمدن سازی تاکید داشته اند. و باید در نظر داشت که خمولیت زبان عربی با پیوند به زبان فارسی به وضعیت بهتری دست پیدا میکند. و بزرگان  ادبیات عربی چون طه حسین ، سید قطب . شابی نیز بر ایجاد پیوند با زبان فارسی تاکید کرده اند.
در ادامه استاد عمر مقداد الجمنی از تونس به سخنرانی پرداختند:
ایشان در ابتدا به زبان فارسی با لهجه ای شیرین صحبت فرمودند . وبیان داشتند که در زبان فارسی مبتدی هستند . واز اینکه در این همایش هستند ابراز خوشحالی کردند .
ایشان درمورد طه حسین که ویژگی او که یکی ازمقارنیین هست که کم تر به آن توجه شده است ؛ صحبت فرمودند
در ادامه دکتر محمد بن سالم المعشنی از عمان به ایراد سخنرانی پرداختند و به موارد زیر اشاره نمودند:
 استادان دانشگاه تاثیر بسیار زیاد وقوی بر مجتمع اسلامی دارند وعامل ایجاد تغییرات مثبت هستند.
نقش یک استاد با یک واعظ بسیار فرق میکند. و باید هم سعی بشود عملا این فرق احساس شود. ودر حیطه کاری خود به نحو احسن کار کنند.
در ادامه عوامل ایجاد فرهنگ را در جامعه متذکر شدند:
1آزادی فکر و ووجود تسامح در جامعه و دين
2  گسترش آموزش.
3. فعال کردن ترجمعه
4 تبادل فرهنگی و تمدنی.
و در ادامه سخنراني خود به اين نكته بسيار تأكيد نمودندكه ما نبايد محصور در گذشته باشیم. به گذشته احترام بگذاریم،.چیزهایی که برایمان مفید و ارزشمند هستند را بگیریم و برای آینده کار کنیم . و در پایان خاطر نشان ساختند هر کسی باید بر تخصص خود متمرکز شود .
در ادامه دكتر عبدالرؤف زهدي حسين مصطفی به سخنرانی پرداختند و بر اين نكته تاكيد كردند كه بايد افتخارمان باشد كه در زمينه عربي لغة أهل الجنة فعاليت مي كنيم.
موضوع سخنان ايشان : مهارات اللغة العرببة للناطقين بغيرها كه نكات و راه حل هاي بسيار مفيد در مورد أموزش عربي ارائه فرمودند.
در ادامه جلسات ارائه مقالات شروع گردید که جدول ارائه آن در ادامه آمده است.

  

افزودن نظرات:


برگزاری نخستین همایش بین‌المللی مدیران گروه‌های عربی جهان
نخستین همایش بین‌المللی مدیران گروه های عربی جهان با حضور بیش از ۷۰ مدیر گروه عربی از داخل کشور و ۲۰۰ مدیر گروه عربی از دانشگاه‌های جهان، در دانشگاه اصفهان برگزار گردید.

نشست تخصصی مدیران گروه های زبان و ادبیات عربی کشور با شوراي تخصصي زبان عربي وزارت عتف در اصفهان برگزار می گردد
دکتر خاقانی دبیر همایش بین المللی مدیران گروه های عربی جهان از برگزاری نشست تخصصی مدیران گروه های زبان و ادبیات عربی کشور با رئيس شوراي تخصصي زبان عربي وزارت عتف در حاشیه  این همایش بین المللی خبر داد که 3 - 5 اردیبهشت ماه در دانشگاه اصفهان برگزار خواهد شد.

گزارشی از برگزاری نخستین همایش ملی پژوهش های شعر معاصر عربی
نخستین همایش ملی پژوهش­ های شعر معاصر عربی، در 27 آبان ماه سال 1397 در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با حضور اندیشمندان، پژوهشگران، استادان و دانشجویان از دانشگاه­ های مختلف کشور برگزار شد.

کارگاه آموزشی ادبیات تطبیقی حوزه های نوین مطالعاتی برگزار می گردد
کارگاه آموزشی ادبیات تطبیقی حوزه های نوین مطالعاتی از سوی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برگزار می گردد

نخستین همایش پژوهش های شعر معاصر عربی برگزار می گردد
نخستین همایش پژوهش های شعر معاصر عربی با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برگزار می گردد

همايش بین المللی مدیران گروه های عربی در دانشگاه اصفهان برگزار می گردد
گروه عربی دانشگاه اصفهان با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی،  همايش بین المللی مدیران گروه های عربی را از سوم تا پنجم ارديبهشت 1398 برگزار خواهد نمود.

همایش کشوری آموزش زبان عربی در دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی ارومیه
همایش کشوری آموزش زبان عربی در دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی ارومیه برگزار می گردد.

گزارش روز دوم برگزاری همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی + تصاویر

همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی پس از دو روز برگزاری در دانشگاه شیراز پایان یافت .


گزارش روز اول برگزاری همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی + تصاویر
 همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی در دانشگاه شیراز آغاز به کار نمود.

اولین همایش ملی قرآن باوری، انسان معاصر و دانش روز برگزار می گردد
اولین همایش ملی قرآن باوری، انسان معاصر و دانش روز برگزار می گردد.

journal  ads ads

آمار سایت

  • بازدید 24 ساعت قبل : 672
  • کاربران حاضر در پایگاه :0
  • مهمانان حاضر در پایگاه :8
  • بازدید کل : 2586148

با کلیک بر روی 1+ سایت انجمن را محبوب کنید