• |
  • |
  • |
  • |
  • چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸
  • |
  • 17:49

نظرسنجی

موفق ترین راه برای ایجاد تحول اساسی در رشته عربی چیست؟
برگزاری دوره های مهارت افزایی برای اساتید و فارغ التحصیلان
به روز کردن سرفصل دروس بر اساس نیازهای کشور
تغییر نگاه دانشجویان و اساتید به رشته
بازنگری در پذیرش دانشجویان وشیوه آن
تغییر روش های تدریس و منابع درسی
   

اساتید رشته ی عربی

به ترتیب حروف الفبا (درحال تکمیل)

اساتید گرامی جهت به روز رسانی آخرین رزومه خود را به ایمیل

info(AT)arabiciran.ir

ارسال نمایند.

 ads شماره حساب انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

اخبار همایش ها و فراخوان هاگزارش روز دوم برگزاری همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی + تصاویر
همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی پس از دو روز برگزاری در دانشگاه شیراز پایان یافت .
نخستین برنامه در دومین روز همایش
برنامه اصلی نشست روز دوم همایش، جلسه مجمع عمومی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی بود که با سخنان دکتر دهقانی ریاست محترم پایگاه استنادی علوم جهان اسلام isc آغاز شد. وی به گزارشی از وضعیت نشریات این پایگاه پرداخت.  وی آخرین آمار نشریات این پایگاه را ۱۷۳۲ عنوان اعلام کرد. سهم ایران در میان کشورهای اسلامی پایگاه، حدود ۱۰۰۰ نشریه است.
۲۵۸ نشریه این پایگاه به زبان عربی است که ۹ درصد مجلات پایگاه را تشکیل می‌دهد. مجموعا ۹۵۰۰۰ مقاله عربی نمایه شده اند. و بیشتر نشریات این پایگاه در حیطه علوم انسانی است.
 ✅ جلسهٔ شورای سردبیران مجلات علمی پژوهشی در رشتهٔ زبان و ادبیات عربی
این جلسه با شرکت خانم دکتر قادری، دکتر پروینی، دکتر رحمانی، دکتر حسینی، دکتر میرزایی، دکتر رسولی، و دکتر خاقانی،  سردبیران مجلات پژوهشی رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه‌های مختلف و با حضور اعضای مجمع عمومی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در تالار علامه جعفری دانشگاه شیراز  برگزاری گردید.
 دکتر خلیل پروینی عضو شورای سردبیران مجلات علمی رشته زبان و ادبیات عربی، در نشست مشترک مجمع عمومی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی ضمن گزارشی از آمار مجلات پژوهشی گفت: طی ۱۳ سال گذشته، تعداد مجلات پژوهشی ۵۴ برابر شده است!! بطوری که فقط برای مثال پژوهشگاه علوم انسانی در سال ۸۹ دارای یک نشریه بوده است ولی طی ۲ سال بعد از آن مجوز ۱۹ نشریه پژوهشی و دو نشریه ترویجی را دریافت کرده است!! وی از افزایش استناد به پژوهشهای ایرانی در سطح بین المللی خبر داد.
‍ ✅ گزارش دکتر بتول مشکین فام از فعالیت های انجمن نقد ادب عربی

در دومین روز فعالیت همایش نقش عربی نویسان ایرانی در شیراز، دکتر مشکین فام ضمن گزارشی از فعالیتهای انجمن نقد ادب عربی، از تمرکز دانشگاهیان بر کارهای ارتقاء محور انتقاد کرد و آن را مغایر دانش افزایی تلقی کرد. وی حضور اعضای هیئت علمی را در کارگاه‌های آموزشی بین المللی این انجمن   ناکافی برشمرد.
✅ دکتر محمد خاقانی مدیر گروه زبان و ادبیات دانشگاه اصفهان در همایش عربی نویسان ایرانی، با توجه به نقش و جایگاه تاریخی ایرانیان در توسعه زبان و ادبیات عربی، پیشنهاد کرد که همایش آینده مدیران گروه‌های عربی بصورت بین المللی و با شرکت مدیران گروه‌های عربی سایر کشورها برگزار شود.
در ادامه
دکتر سید فضل الله میرقادری سروده های عربی خود را در جمع شرکت کنندگان همایش عربی نویسان عربی در دانشگاه شیراز قرائت نمود.
سپس دکتر موسی عربی دبیر اجرایی همایش گزارشی ار برگزاری همایش ارائه نمود و همایش با عکس یادگاری شرکت کنندگان پایان یافت.


افزودن نظرات:


برگزاری کارگاه ترجمه خبر از فارسی به عربی و کارگاه تولید محتوای خبر در فضای وب
گروه عربی دانشگاه تربیت مدرس برگزار می کند:

-کارگاه ترجمه خبر از فارسی به عربی و کارگاه تولید محتوای خبر در فضای وب


 

برگزاری نخستین همایش بین‌المللی مدیران گروه‌های عربی جهان
نخستین همایش بین‌المللی مدیران گروه های عربی جهان با حضور بیش از ۷۰ مدیر گروه عربی از داخل کشور و ۲۰۰ مدیر گروه عربی از دانشگاه‌های جهان، در دانشگاه اصفهان برگزار گردید.

نشست تخصصی مدیران گروه های زبان و ادبیات عربی کشور با شوراي تخصصي زبان عربي وزارت عتف در اصفهان برگزار می گردد
دکتر خاقانی دبیر همایش بین المللی مدیران گروه های عربی جهان از برگزاری نشست تخصصی مدیران گروه های زبان و ادبیات عربی کشور با رئيس شوراي تخصصي زبان عربي وزارت عتف در حاشیه  این همایش بین المللی خبر داد که 3 - 5 اردیبهشت ماه در دانشگاه اصفهان برگزار خواهد شد.

گزارشی از برگزاری نخستین همایش ملی پژوهش های شعر معاصر عربی
نخستین همایش ملی پژوهش­ های شعر معاصر عربی، در 27 آبان ماه سال 1397 در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با حضور اندیشمندان، پژوهشگران، استادان و دانشجویان از دانشگاه­ های مختلف کشور برگزار شد.

کارگاه آموزشی ادبیات تطبیقی حوزه های نوین مطالعاتی برگزار می گردد
کارگاه آموزشی ادبیات تطبیقی حوزه های نوین مطالعاتی از سوی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برگزار می گردد

نخستین همایش پژوهش های شعر معاصر عربی برگزار می گردد
نخستین همایش پژوهش های شعر معاصر عربی با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برگزار می گردد

همايش بین المللی مدیران گروه های عربی در دانشگاه اصفهان برگزار می گردد
گروه عربی دانشگاه اصفهان با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی،  همايش بین المللی مدیران گروه های عربی را از سوم تا پنجم ارديبهشت 1398 برگزار خواهد نمود.

همایش کشوری آموزش زبان عربی در دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی ارومیه
همایش کشوری آموزش زبان عربی در دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی ارومیه برگزار می گردد.

گزارش روز دوم برگزاری همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی + تصاویر

همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی پس از دو روز برگزاری در دانشگاه شیراز پایان یافت .


گزارش روز اول برگزاری همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی + تصاویر
 همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی در دانشگاه شیراز آغاز به کار نمود.

journal  ads ads

آمار سایت

  • بازدید 24 ساعت قبل : 808
  • کاربران حاضر در پایگاه :0
  • مهمانان حاضر در پایگاه :10
  • بازدید کل : 2813788

با کلیک بر روی 1+ سایت انجمن را محبوب کنید