• |
  • |
  • |
  • |
  • پنجشنبه 30 فروردین 1403
  • |
  • 01:11

نظرسنجی

موفق ترین راه برای ایجاد تحول اساسی در رشته عربی چیست؟
برگزاری دوره های مهارت افزایی برای اساتید و فارغ التحصیلان
به روز کردن سرفصل دروس بر اساس نیازهای کشور
تغییر نگاه دانشجویان و اساتید به رشته
بازنگری در پذیرش دانشجویان وشیوه آن
تغییر روش های تدریس و منابع درسی
   

اساتید رشته ی عربی

به ترتیب حروف الفبا (درحال تکمیل)

اساتید گرامی جهت به روز رسانی آخرین رزومه خود را به ایمیل

info(AT)arabiciran.ir

ارسال نمایند.

 ads شماره حساب انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

اخبار همایش ها و فراخوان هابرگزاری نخستین همایش بین‌المللی مدیران گروه‌های عربی جهان
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اصفهان، دکتر هوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان در این آیین، گسترش زبان عربی را زمینه‌ساز گسترش سایر زبان‌ها در دنیا دانست و گفت: دانشگاه اصفهان با قدمت بیش از ۷۰ سال این افتخار را دارد که گروه زبان و ادبیات عربی خود را با قدمت نیم قرن به جهان معرفی کند.
وی ضمن معرفی ظرفیت های دانشگاه اصفهان گفت: در حال حاضر این دانشگاه با ۶۵۰ عضو هیات علمی و ۱۵۰۰ دانشجو به عنوان یکی از دانشگاه های سطح یک کشور در حال فعالیت است.
دکتر طالبی افزود: بیش از ۵۰ درصد از اعضای هیئت علمی دانشگاه اصفهان در مرتبه دانشیاری و استاد تمامی مشغول آموزش و پژوهش هستند. همچنین در این دانشگاه ۱۰۵ رشته دکتری و ۱۸۴ رشته کارشناسی ارشد دایر است. در گروه عربی نیز علاوه بر دوره دکتری، دوره کارشناسی ارشد نیز در گرایش های مختلف مانند ادبیات عرب و آموزش عربی وجود دارد.
وی تصریح کرد: گروه عربی دانشگاه اصفهان سالانه تعداد بسیار زیادی مقالات علمی در مجلات معتبر داخلی و خارجی به چاپ می رساند. لذا از نظر ما گروه عربی دانشگاه اصفهان یک بستر بسیار خوب برای فعالیت های آموزشی و پژوهشی است که قابلیت همکاری با سایر گروه های عربی ایران و جهان را دارا می باشد.
رئیس دانشگاه اصفهان ضمن تاکید بر سیاست های بین المللی سازی دانشگاه، این نشست را شروعی برای فعالیت های بعدی نشست های دانشگاه تلقی کرد و اذعان داشت: این فعالیت ها می تواند شامل مبادله دانشجویان در سطوح مختلف باشد.
دکترطالبی بر مبادله استاد و دانشجو و عقد تفاهم نامه همکاری بین مدیران گروه های عربی شرکت کننده در همایش تاکید و تصریح کرد: هرساله تعداد زیادی از استادان از هر گروه آموزشی می توانند با توافقی که می شود در دانشگاه های دیگر به پژوهش بپردازند.
رییس دانشگاه اصفهان با بیان اینکه حضور دانشجویان مقطع دکتری، پل ارتباطی بین استادان، پژوهشگران و گروه های زبان در دانشگاه ها هستند، اظهارداشت: دانشگاه اصفهان از مبادله استاد در قالب های مختلف مانند فرصت های مطالعاتی و تحقیقاتی استقبال می کند.
وی عربی را زبان قرآن خواند و تاکید کرد: فهم این زبان باعث افزایش درک معارف قرآنی می شود و بسیار با ارزش است زیرا گسترش عربی، زمینه ساز توسعه سایر زبان های مادر دنیا می باشد.
دکتر طالبی در پایان حضور مدیران گروه های عربی از سراسر دنیا در دانشگاه اصفهان را ظرفیت ساز فعالیت ها و توسعه آن برای زبان عربی دانست و برای برگزارکنندگان همایش آرزوی موفقیت کرد.
در ادامه دکترقدرت اله نوروزی شهردار اصفهان نیز به منظور انعقاد قرارداد خواهر خواندگی با کشورهای عربی، اعلام آمادگی کرد و اظهار داشت: اندیشمندان اصفهانی در حوزه ادبیات عرب کم نیستند؛ از آن جمله می توان به راغب اصفهانی، ابونعیم اصفهانی و شیخ بهایی اشاره کرد که جزو دانشمندان نام آور اصفهانی بوده و هستند.
وی ادامه داد: بازدید از شهر اصفهان قطعاً مروری بر تاریخ جهان بویژه تاریخ اسلام است، شهر اصفهان از جمله شهرهای میراثی بوده و آثار آن از افتخارات بزرگ بشریت است.
شهردار اصفهان با اشاره به جنبه تاریخی و میراثی شهر اصفهان، تاکید کرد: شهر اصفهان حوزه های مختلف شهری، گردشگری و صنعتی دارد و به شبکه‌های بزرگ جهانی از جمله شبکه شهرهای خلاق جهان و شبکه شهرهای دوستدار کودک پیوسته است.
دکتر نوروزی خاطرنشان کرد: اصفهان از نظر فرهنگی و مذهبی نیز غنی بوده و قبرستان بزرگی با نام تخت فولاد به عنوان دومین قبرستان بزرگ مسلمانان در این شهر قرار دارد، انسان‌های بزرگ و دانشمندان بسیاری در تخت فولاد دفن هستند و این قبرستان توان تبدیل به یک مقصد گردشگری برای همه مسلمانان را دارد.
شهردار اصفهان اظهارکرد: اصفهان با برخی از کشورهای عربی از جمله شهر بعلبک در لبنان و شهر کویت خواهرخوانده است، این خواهر خواندگی موجب توسعه روابط ما باسایر کشورهای عربی می‌شود و این آمادگی وجود دارد تا با همه شهرهای عربی در کشورهای مختلف پیمان خواهر خواندگی منعقد کنیم.
وی در ادامه افزود: این همایش قطعاً دستاوردهای علمی بسیار خوبی در حوزه های آموزشی دارد، اما چنانچه تاکنونNGO بین مدیران گروه عربی تشکیل نشده، می توانند با نگاه به توسعه بین شهرها و جنبه‌های مختلف برای شهروندان و به عنوان یکی از دستاوردهای این همایش سمن گروه های عربی را تشکیل دهند.
دکترمحمد خاقانی دبیرکل همایش بین المللی مدیران گروه های عربی جهان، هدف از این همایش را احیای مرجعیت ایران اسلامی در حوزه زبان وادبیات عرب دانست و گفت: این رویداد علمی پس از هفت دوره برگزاری به صورت ملی برای نخستین بار با گستره جهانی در گروه های زبان و ادبیات عربی برگزارمی شود.
دبیر همایش بیان داشت: تجربه موفق برگزاری همزمان ۱۴ همایش بین المللی در سال ۲۰۰۶ در اصفهان پایتخت فرهنگ اسلامی، همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی و انجمن نقد ادبی ایران و ظرفیت بالای کشور برای تحقق آرمان بازآفرینی مرجعیت ایران اسلامی در حوزه زبان و ادبیات عربی از جمله عوامل برگزاری این همایش به صورت بین المللی در دانشگاه اصفهان شده است.
برگزاری این همایش نخستین بار با حضور بیش از ۲۰۰ نفر از پژوهشگران و تحلیل گران زبان جهان در تالار امام دانشکده زبان های خارجی دانشگاه اصفهان تا پنجم اردیبهشت امسال ادامه دارد.
این رویداد فرهنگی با هدف بهینه سازی روش های آموزشی و آسیب شناسی زبان و ادبیات عرب با حضور مهمان خارجی از کشورهای عراق، فرانسه، سوئد، اسپانیا، مصر، ترکیه، الجزایر، نیجریه، چین، عمان و قطر در حال برگزاری است.

افزودن نظرات:


دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی
دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی

تفاهم‌نامه علمی بین انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی و موسسه بین المللی هاتف در بهمن و اسفند ۱۴۰۰ تنظیم و امضا شد
تفاهم‌نامه علمی بین انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی و موسسه بین المللی هاتف در بهمن و اسفند ۱۴۰۰ تنظیم و امضا شد

سلسله گفتگوهای صمیمی با استادان زبان و ادبیات عربی
سلسله گفتگوهای صمیمی با استادان زبان و ادبیات عربی

همایش ملی «آموزش ادبیات عربی معاصر در برنامه آموزشی دانشگاه ها: چالشها و راهکارها» برگزار می شود
همایش ملی «آموزش ادبیات عربی معاصر در برنامه آموزشی دانشگاه ها: چالشها و راهکارها» برگزار می شود

برگزاری اولین کنفرانس بین المللی روایت شناسی عربی
اولین کنفرانس بین المللی روایت شناسی عربی

تمدید برگزاری اولین همایش بین المللی روایت شناسی عربی افق ها و دیدگاه های انتقادی جدید
اولین همایش بین المللی روایت شناسی عربی افق ها و دیدگاه های انتقادی جدید برگزار می شود

همایش ملی نهج البلاغه و زبان شناسی برگزار می‌گردد
همایش ملی نهج البلاغه و زبان شناسی دهم مهرماه در دانشگاه گیلان برگزار می‌گردد.

اولین همایش بین المللی روایت شناسی عربی افق ها و دیدگاه های انتقادی جدید

پیام تبریک نوروزی رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
پیام تبریک نوروزی رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

اولین همایش ملی مطالعات سبک شناسی قرآن کریم برگزار می شود
اولین همایش ملی مطالعات سبک شناسی قرآن کریم با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم دانشکده علوم قرآنی خوی برگزار می شود

همایش ملی نهج البلاغه و زبان شناسی در دانشگاه گیلان برگزار می گردد
همایش ملی نهج البلاغه و زبان شناسی در فروردین ماه 1399 در دانشگاه گیلان برگزار می گردد.

برگزاری کارگاه ترجمه خبر از فارسی به عربی و کارگاه تولید محتوای خبر در فضای وب
گروه عربی دانشگاه تربیت مدرس برگزار می کند:

-کارگاه ترجمه خبر از فارسی به عربی و کارگاه تولید محتوای خبر در فضای وب


 

برگزاری نخستین همایش بین‌المللی مدیران گروه‌های عربی جهان
نخستین همایش بین‌المللی مدیران گروه های عربی جهان با حضور بیش از ۷۰ مدیر گروه عربی از داخل کشور و ۲۰۰ مدیر گروه عربی از دانشگاه‌های جهان، در دانشگاه اصفهان برگزار گردید.

نشست تخصصی مدیران گروه های زبان و ادبیات عربی کشور با شوراي تخصصي زبان عربي وزارت عتف در اصفهان برگزار می گردد
دکتر خاقانی دبیر همایش بین المللی مدیران گروه های عربی جهان از برگزاری نشست تخصصی مدیران گروه های زبان و ادبیات عربی کشور با رئيس شوراي تخصصي زبان عربي وزارت عتف در حاشیه  این همایش بین المللی خبر داد که 3 - 5 اردیبهشت ماه در دانشگاه اصفهان برگزار خواهد شد.

گزارشی از برگزاری نخستین همایش ملی پژوهش های شعر معاصر عربی
نخستین همایش ملی پژوهش­ های شعر معاصر عربی، در 27 آبان ماه سال 1397 در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با حضور اندیشمندان، پژوهشگران، استادان و دانشجویان از دانشگاه­ های مختلف کشور برگزار شد.

کارگاه آموزشی ادبیات تطبیقی حوزه های نوین مطالعاتی برگزار می گردد
کارگاه آموزشی ادبیات تطبیقی حوزه های نوین مطالعاتی از سوی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برگزار می گردد

نخستین همایش پژوهش های شعر معاصر عربی برگزار می گردد
نخستین همایش پژوهش های شعر معاصر عربی با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برگزار می گردد

همايش بین المللی مدیران گروه های عربی در دانشگاه اصفهان برگزار می گردد
گروه عربی دانشگاه اصفهان با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی،  همايش بین المللی مدیران گروه های عربی را از سوم تا پنجم ارديبهشت 1398 برگزار خواهد نمود.

همایش کشوری آموزش زبان عربی در دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی ارومیه
همایش کشوری آموزش زبان عربی در دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی ارومیه برگزار می گردد.

گزارش روز دوم برگزاری همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی + تصاویر

همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی پس از دو روز برگزاری در دانشگاه شیراز پایان یافت .


گزارش روز اول برگزاری همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی + تصاویر
 همایش بین المللی نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی تمدن اسلامی در دانشگاه شیراز آغاز به کار نمود.

اولین همایش ملی قرآن باوری، انسان معاصر و دانش روز برگزار می گردد
اولین همایش ملی قرآن باوری، انسان معاصر و دانش روز برگزار می گردد.

نخستین همایش ملی ادبیات مقاومت در دانشگاه کوثر بجنورد برگزار می گردد
نخستین همایش ملی ادبیات مقاومت در دانشگاه کوثر بجنورد آذرماه 1396 برگزار می گردد.

15 شهريور آخرين مهلت ارسال مقاله و پذيرش چکيده دومین همایش نقش وجايگاه عربى نويسان وعربى سرايان دانشگاه شیراز
 15 شهريور آخرين مهلت ارسال مقاله و پذيرش چکيده دومین همایش نقش وجايگاه عربى نويسان وعربى سرايان ايرانى در رشد و شکوفاىى فرهنگ وتمدن اسلامى دانشگاه شیراز اعلام شد.

کارگاه آموزش ترجمه همزمان در دانشگاه قم

کارگاه آموزش ترجمه همزمان در دانشگاه قم بر اساس متد دانشگاه لایبزیک آلمان برگزار می گردد.


گزارش برگزاری کارگاه آموزشی فنون و راهکارهای ترجمه متون عربی دانشگاه یزد

بخش زبان و ادبیات عربی دانشگاه یزد با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی و انجمن علمی زبان و ادبیات عربی دانشگاه یزد کارگاهی با عنوان فنون و راهکارهای ترجمه متون عربی برگزار کرد.


نخستین همایش ملی نهج البلاغه وعلوم ادبی برگزار می گردد

نخستین همایش ملی نهج البلاغه وعلوم ادبی با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در دانشگاه مازندران برگزار می گردد


همایش ملی «نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی» برگزار می گردد

همایش ملی «نقش و جایگاه عربی نویسان و عربی سرایان ایرانی در رشد و شکوفایی فرهنگ و تمدن اسلامی» برگزار می گردد


معايير تكريم الأبحاث المميزة في المؤتمر الدولي السادس للغة العربية

ندوة الأدب بين الثقافة والسياسة في جامعة العلامة طباطبائي

ندوة الأدب بين الثقافة والسياسة في جامعة العلامة طباطبائي

بحضور الدكتور صبحي البستاني

-


آمار سایت

  • بازدید 24 ساعت قبل : 793
  • کاربران حاضر در پایگاه :0
  • مهمانان حاضر در پایگاه :29
  • بازدید کل : 5372330

با کلیک بر روی 1+ سایت انجمن را محبوب کنید