انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی / الجمعية العلمية الإيرانية للغة العربية وآدابها
 • |
 • |
 • |
 • |
 • یکشنبه 3 بهمن 1400
 • |
 • 15:39

نظرسنجی

موفق ترین راه برای ایجاد تحول اساسی در رشته عربی چیست؟
برگزاری دوره های مهارت افزایی برای اساتید و فارغ التحصیلان
به روز کردن سرفصل دروس بر اساس نیازهای کشور
تغییر نگاه دانشجویان و اساتید به رشته
بازنگری در پذیرش دانشجویان وشیوه آن
تغییر روش های تدریس و منابع درسی
   

اساتید رشته ی عربی

به ترتیب حروف الفبا (درحال تکمیل)

اساتید گرامی جهت به روز رسانی آخرین رزومه خود را به ایمیل

info(AT)arabiciran.ir

ارسال نمایند.

 ads شماره حساب انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

امور بین الملل و راهبردیپرچم زبان و ادبیات عربی در کشور ما به دست چه کسانی است؟
 
به نام خدا
پرچم زبان و ادبیات عربی در کشور ما به دست چه کسانی است؟

همکاران ارجمند اعضای خانواده بزرگ زبان و ادبیات عربی در ایران

با سلام و تبریک سال نو و آرزوی سلامت شما

بدون شک نام ایران در تارک تاریخ زبان و ادبیات عربی همواره می درخشیده است. در دورة معاصر نیز بزرگانی کم نظیر در این وادی بوده و افتخارات فراوان آفریده اند. تردیدی هم در این نیست که در این سالیان در گروه های مختلف عربی در تهران و جای جای کشور به جهاد علمی مشغول بوده و دستاورد کار علمی آن به شکل کتاب و مقاله و طرح و راهنمایی پایان نامه ها منتشر شده است.
اما در کنار این تلاش های فردی، کشور نیازمند فعالیت های جمعی است، و انجمن های علمی کشور در این زمینه قلب تپنده رشته های علمی را تشکیل می دهند. قلب رشته زبان و ادبیات عربی یعنی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی باید تپنده باشد. این شاید یکی از مصادیق دستور ((ورابطوا)) در قرآن کریم باشد.
اکنون، با شروع طرح مرجعیت در زبان و ادبیات عربی این بستر فراهم شده است تا روشن شود که پرچم این رشته به دست چه کسانی است؟
همانطور که علاقه مندان هریک از رشته های ورزشی می دانند رکورددار آن رشته در کشور کیست، دانشجویان و پژوهشگران حوزه زبان عربی نیز باید بدانند پرچم دست چه کسی است. تعیین سرآمدان رشته علاوه بر ایجاد انگیزة علمی برای نسل جوان باعث تعیین مرزهای دانش می شود و فاصلة ما با پژوهشگران کشورهای عربی و غربی را روشن می کند و این گامی برای بهینه سازی و رفع عقب ماندگی ها و پیشتازی در عرصه های پژوهشی است.
اینجانب به عنوان مجری این طرح در هیأت مدیرة انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی دست یاری به سوی تک تک شما دراز می کنم و انتظار دارم حتی کسانی که خود را سرآمد حوزه های بیست گانه اعلام شده نمی دانند برای رونق این حرکت فرم فراخوان را تکمیل و ارسال کنند
در پایان، دو نکته را به عرض شما می رسانم:
 1. در صحبتی که با آقای دکتر جلالی دبیر محترم کمیسیون نشریات علمی وزارت عتف برای توضیح این طرح داشتم ایشان قول دادند در صورت اجرای موفق آن در سال اول، آن را به عنوان یک الگو به انجمن های علمی دیگر توصیه کنند و اگر چنین شود افتخار این پیشتازی نصیب خانواده زبان و ادبیات عربی کشور خواهد شد.
 2. با همکاری جناب آقای دکتر فکری مدیر محترم گروه عربی دانشگاه تهران و سازمان سمت در تلاشیم این طرح را به تصویب بنیاد نخبگان برسانیم که انتخاب شوندگان از امتیازات مادی و معنوی شایسته استفاده کنند، هرچند بدون همکاری آن بنیاد نیز گواهی نامة سرآمدی صادر از سوی انجمن و پژوهشگاه علوم انسانی در ارتقاء همکاران امتیاز خواهد داشت.
 3. خواهش بنده اين است كه حتي همكاراني كه احتمال نمي دهند جزو سرآمدان يك حوزه باشند در اين فراخوان شركت كنند، اولا براي حمايت از اين حركت علمي كه هرچه طيف شركت كنندگان بيشتر باشند شور بيشتري در جامعه رشته ما ايجاد خواهد كرد، و ثانيا براي اين كه در داوري كار هر متقاضي دست كم براي خودش روشن شود كه در كجاي صف قرار دارد.
 4. تأكيد مي كنم كه اين طرح كاملا پژوهشي و نه آموزشي است، به اين معني كه سرآمدان برگزيده در آن صرفا كساني هستند كه ايده هاي نو در مباحث علمي رشته دارند و لذا اين طرح ربطي به تقدير از سرآمدان آموزشي ندارد.
 5. اگر همكاران گرامي محبت كنند و يا در پاورقي هاي صفحات اين طرح يا در وانساپ يا با ايميل مرقومه اي دال بر حمايت از اين اجراي اين طرح بنويسند با افتخار با نام خودشان منتشر مي كنيم.
به امید همکاری شما در ارسال فرم فراخوان

                                                                                                                   محمد خاقانی اصفهانی 
         
                                                                                                                مسئول امور بین الملل و راهبردی انجمن
 
 

افزودن نظرات:


آمار سایت

 • بازدید 24 ساعت قبل : 488
 • کاربران حاضر در پایگاه :0
 • مهمانان حاضر در پایگاه :32
 • بازدید کل : 3466238

با کلیک بر روی 1+ سایت انجمن را محبوب کنید