انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی / الجمعية العلمية الإيرانية للغة العربية وآدابها
 • |
 • |
 • |
 • |
 • یکشنبه 19 اردیبهشت 1400
 • |
 • 03:46

نظرسنجی

موفق ترین راه برای ایجاد تحول اساسی در رشته عربی چیست؟
برگزاری دوره های مهارت افزایی برای اساتید و فارغ التحصیلان
به روز کردن سرفصل دروس بر اساس نیازهای کشور
تغییر نگاه دانشجویان و اساتید به رشته
بازنگری در پذیرش دانشجویان وشیوه آن
تغییر روش های تدریس و منابع درسی
   

اساتید رشته ی عربی

به ترتیب حروف الفبا (درحال تکمیل)

اساتید گرامی جهت به روز رسانی آخرین رزومه خود را به ایمیل

info(AT)arabiciran.ir

ارسال نمایند.

 ads شماره حساب انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی

اخبار رشته زبان و ادبیات عربیتأسیس شورای همکاری نهادهای زبان و ادبیات عربی

همکاران ارجمند. اعضای خانواده بزرگ زبان و ادبیات عربی کشور
با سلام و احترام
همزمان با دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی ایران در بهمن ۱۳۹۹ با ابراز مسرت خوشوقتیم که نهایی شدن امضای تفاهمنامه همکاری چهارجانبه میان انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، کارگروه تخصصی برنامه ریزی و گسترش زبان و ادبیات عربی وزارت علوم، گروه عربی شورای بررسی متون درسی پژوهشگاه علوم انسانی، و گروه عربی سازمان مطالعه و تدوین کتب درسی علوم انسانی (سمت) را به اطلاع شما برسانیم. 
این تفاهمنامه در حقیقت دستاورد بزرگ نهادهای اصلی متولی زبان و ادبیات عربی کشور است که پس از تجربه موفق برگزاری اولین جشنواره ملی نشان مرجعیت علمی در زبان و ادبیات عربی به ثمر رسید و دست تقدیر چنین رقم زد که همزمان با ایام خجسته دهه مبارک فجر پس از کسب اجماع کامل در جلسات هر چهار طرف تفاهمنامه به امضا برسد. 
خدمت به جامعه علمی کشور و خانواده سرافراز زبان عربی و تلاش برای بازآفرینی مرجعیت ایران اسلامی در جهان امروز افتخار بزرگ ماست. 
با تبریک این موفقیت بزرگ متن تفاهمنامه همکاری چهارجانبه برای تشکیل این شورا به شرح زیر تقدیم می شود:

تفاهمنامة چهارجانبه برای تشکیل شورای همکاری نهادهای زبان و ادبیات عربی
بهمن ماه ۱۳۹۹

الف) طرف های تفاهمنامه:

انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی
(انجمن)
کارگروه تخصصی برنامه ریزی و گسترش زبان و ادبیات عربی وزارت عتف (کارگروه تخصصی) گروه عربی شورای بررسی متون درسی پژوهشگاه علوم انسانی
(گروه عربی شورای متون)
گروه عربی سازمان مطالعه و تدوین کتب درسی علوم انسانی سمت
(گروه عربی سمت)

 ب) هدف از انعقاد این تفاهمنامه:
ارتباط و همکاری میان مجموعه های چهارگانه مرتبط با زبان وادبیات عربی جهت هم افزایی و تقویت حوزه های ماموریتی و عملکردی هریک برای رشد و توسعه و تقویت و بهره گیری متناسب تر از زبان و ادبیات عربی در هرسه حوزه آموزش ،پژوهش و کاربرد.
ج) مبنای تفاهمنامه
توجه به رشد و توسعه علمی کشور که مبنای اساسی توسعه همه جانبه و پایدار است نیازمند توجه ویژه به کاربست هایی است که زمینه ساز تحول و رشد و شکوفایی دانش ها و آموزش و پژوهش در زمینه های مختلف از جمله علوم انسانی است. این امر هم در بعد ملی و هم در بعد بین المللی نیازمند پایش پیوسته و روزآمد سازی این رشته ها ازجمله زبان وادبیات عربی و همگام سازی فعالیت های مرتبط با آن با تحولات نوین و نیازهای در حال نوشدن است.از سوی دیگر نگرش واگرایانه و جزیره ای در گذشته نشان داده است بخش زیادی از توانمندی ها و در نتیجه برون داد های این مجموعه ها از دست رفته است که این همکاری، همگرایی و هم افزایی می تواند نقش موثر تری برای آنان در حوزه ماموریتی و عملکردی آنها رقم بزند. این چهار مجموعه نقش آفرین در حوزة زبان  و ادبیات عربی جمهوری اسلامی ایران که تا کنون بیشتر بسان چهار خط موازی عمل کرده اند، با امضای این تفاهمنامه برآنند مربعی واحد ومنسجم در عرصه فعالیتی را پدید آورند. نمونه های همکاری مشترک این چهار طرف از جمله در برنامة نشان مرجعیت علمی در زبان و ادبیات عربی نشان از امکان و سودمندی و ضرورت این همکاری دارد.
د) تعهدات طرف های تفاهمنامه
تعهدات اختصاصی:
۱. تعهد انجمن:
انجمن مسئولیت هماهنگی های لازم را میان شورای همکاری و گروههای عربی دانشگاهها برای اجرای مصوبات شورا برعهده می گیرد. همچنین از روند پیشرفت کارهای مشترک به طور سالانه گزارش تهیه کرده و آن را برای انعکاس در پایگاه های اطلاع رسانی طرفهای تفاهمنامه ارسال می کند.
۲. تعهد کارگروه تخصصی:
کارگروه تخصصی با بهره گیری از برنامه های درسی تولید شده یا بازنگری شدة رشته ها و مقاطع مختلف درسی زبان و ادبیات عربی که توسط گروه های عربی کشور تدوین و اجرا می شود به طور متناوب و دست کم سالی یک بار منابع علمی مورد استفادة این رشته را به ترتیب اولویت نیاز به نقد به شورای همکاری گزارش می دهد.
۳. تعهد گروه عربی شورای متون:
گروه عربی پژوهشگاه با بهره گیری از گزارش سایر طرف ها، نقد کتاب های درسی و مقالات مورد نیاز را برای تدریس در دروس رشته عربی و بهینه سازی سرفصل های درسی دانشگاهی در اولویت قرار می دهد، و نتایج نقدها و تحلیل ها را که ترسیم کننده نیازهای اولویت دار برای تدوین منابع درسی روزآمد است به شورای همکاری گزارش می کند.
۴. تعهد گروه عربی سمت:
گروه زبان و ادبیات عربی سازمان سمت بر اساس ماموریت های خود ضمن اولویت بخشی به منابع مورد نیاز معرفی شده از طرف شورای همکاری، فراخوان های دوره ای و موردی خود را در سه عرصه آموزشی ،کمک آموزشی و مبنایی در قالب های متنوع فیزیکی و نرم افزاری سامان می دهد. وسیاست های مرتبط را در پایگاه خبری خود اعلام کرده و تسریع در فرآیند داوری بر اساس شاخص های سازمان وعقد قرارداد تولید منابع علمی این رشته را در اولویت قرار می دهد.
تعهد مشترک :
هر چهار طرف متعهد می شوند در موضوع مهم پایش سرزمینی برای تعیین نیازهای کشور در حوزه زبان و ادبیات عربی تلاش جدی داشته باشند، و نیز در حد امکان فعالیت های خود را با رصد و پایش و معرفی قوی ترین ابتکارات پژوهشی در بیست حوزة تخصصی برنامه نشان مرجعیت علمی در زبان و ادبیات عربی همسو کنند، تا خروجی آن به انتخاب شایسته تر برگزیدگان در جشنواره های سالانه منجر شود.
هـ) ساز وکار اجرای تفاهمنامه
 1. برای اجرایی شدن این تفاهمنامه، شورای همکاری با عضویت رئیس یا مدیر هریک از نهاد های یاد شده تشکیل، و در خصوص همکاری های مشترک تصمیم گرفته، و اقدامات و تعهدات لازم را به اطلاع مجموعه های متبوع خود می رساند. بدیهی است شرکت در این شورا نافی اختیارات و ماموریت های سازمان های متبوع اعضاء نخواهد بود.
 2. دستور العمل نحوه برگزاری جلسات شورا و تصویب موارد دستور کار بر مبنای اجماع یا اکثریت آرا متعاقبا تهیه و به تصویب شورا خواهد رسید.
 3. در اولین جلسه شورای همکاری که با میزبانی انجمن ایرانی تشکیل می شود دو دستور کار زیر بررسی و تصمیم گیری خواهد شد:
 • انتخاب دبیر شورا از میان اعضا. دبیر مسئولیت های ستادی این شورا را از قبیل هماهنگی برگزاری جلسات شورا، ثبت صورتجلسات و ابلاغ آن ها به طرف های تفاهمنامه، و تهیه گزارش های متناوب از پیشرفت کارهای مشترک برای انعکاس در پایگاه های اطلاع رسانی طرفهای تفاهمنامه برعهده دارد.
 • بررسی و تصویب فعالیت هایی که منجر به تحقق اهداف این تفاهمنامه می شود، به گونه ای که بر اساس وظایف ذاتی هر طرف، نحوه تعامل آن ها با یکدیگر تبیین شود.
 1. امضای رئیسان هر طرف به منزلة تأیید این تفاهمنامه در جلسات رسمی آنان و ثبت در صورتجلسه است که نسخه ای از آن برای بایگانی در اختیار دبیر شورای همکاری قرار می گیرد.
 2. هر طرف می تواند پس از امضا و شروع کار مشترک اصلاحات احتمالی بعدی را برای بازتنظیم متن این تفاهمنامه در اختیار شورای راهبردی قرار دهد و مجاز است در صورت عدم موافقت طرف های دیگر با اعلام قبلی این تفاهمنامه را از طرف خود فسخ کند و از آن خارج شود، که در این صورت سایر طرف های تفاهمنامه به همکاری خود بر اساس تعهدات یاد شده ادامه خواهند داد.
 3. این تفاهمنامه در پنج بند و چهار نسخه امضا شد که همة آن ها حکم واحد دارد.
امضای رئیس انجمن
علی اصغر قهرمانی مقبل


امضای مدیر کارگروه تخصصی
محمد خاقانی اصفهانی


امضای مدیر گروه عربی شورای متون
عیسی متقی زاده


امضای مدیر گروه عربی سمت
مسعود فکری


 


افزودن نظرات:


دکتر مهرداد آقائی به مرتبه دانشیاری ارتقا یافت

انتشار شماره دوم مجله «نقدنامه زبان و ادبیات عربی»

دکتر متقی زاده عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس به مرتبه استادی ارتقا یافت
دکتر متقی زاده عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس به مرتبه استادی ارتقا یافت

محمدرضا هاشملو عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان درگذشت
إنا لله وإنّا إلیه راجعون
 

کاربست نظریه نقد کهن الگو در متون ادبی عربی و فارسی
سخنرانی علمی کاربست نظریه نقد کهن الگو در متون ادبی عربی و فارسی برگزار می‌گردد.

دکتر خلیل پروینی به عنوان سردبیر نشریه اللغة العربیة و آدابها منصوب شد
دکتر خلیل پروینی به عنوان سردبیر نشریه اللغة العربیة و آدابها منصوب شد

تأسیس شورای همکاری نهادهای زبان و ادبیات عربی
تأسیس شورای همکاری نهادهای زبان و ادبیات عربی

برگزاری اولین جشنواره‌ی ملی نشان مرجعیت علمی در زبان و ادبیات عربی

برگزاری اولین جشنواره‌ی ملی نشان مرجعیت علمی در زبان و ادبیات عربی


انتخاب دکتر علی خضری به عنوان پژوهشگر برتر استان بوشهر
انتخاب دکتر علی خضری به عنوان پژوهشگر برتر استان بوشهر
 

انتخاب دکتر رسول بلاوی به عنوان عضو هیأت تحریریه مجله أبحاث البصرة للعلوم الإنسانیة
انتخاب دکتر رسول بلاوی به عنوان عضو هیأت تحریریه مجله أبحاث البصرة للعلوم الإنسانیة

انتشار شماره اول مجله «نقدنامه زبان و ادبیات عربی»
انتشار مجله «نقدنامه زبان و ادبیات عربی»

راه‌های توسعه مهارت‌های کارآفرینی دانشجویان رشته زبان و ادبیات عربی بررسی می‌گردد
با مشارکت علمی دانشگاه‌های خلیج فارس بوشهر، سمنان و یزد نشست علمی مشترک مجازی در خصوص راه‌های توسعه مهارت‌های کارآفرینی دانشجویان رشته زبان و ادبیات عربی برگزار می‌گردد.

نشست تخصصی «ادبیات تطبیقی در ایران؛ حال و آینده»

آگهی درخواست تألیف مقاله برای مجله مطالعات سبک شناختی قرآن کریم
نشریه مطالعات سبک شناختی قرآن کریم ، وابسته به دانشکده علوم قرآنی خوی ، جهت تامین مقالات و اخذ مجوز و رتبه علمی وزارتی  اقدام به سفارش تألیف مقاله می نماید .

آدرس اینترنتی و اطلاعات مجلات علمی ایران مرتبط با رشته زبان و ادبيات عربی مصوب وزارت علوم

برای مشاهده اطلاعات نشریه روی عنوان آن و جهت مشاهدی ی سایت آن روی علامت پیوند(AWT IMAGE) که در انتهای خط قرار دارد کلیک نمایید:


محاضرة د.خاقاني علی الخطّ في الاجتماع السنوي لمدرسي العربية في إندونیسیا

فراخوان مرجعیت در حوزه زبان و ادبیات عربی
فراخوان مرجعیت در حوزه زبان و ادبیات عربی

شيوه نامه مرجعيت در زبان و ادبيات عربي

دکتر هادی نظری مقدم به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافت
دکتر هادی نظری مقدم به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافت

دومین جشنواره تجربیات برتر آموزشی تربیتی استادان و دبیران آموزش زبان عربی برگزار می گردد
دومین جشنواره تجربیات برتر آموزشی تربیتی استادان و دبیران آموزش زبان عربی در پردیس شهید بهشتی مشهد دانشگاه فرهنگیان برگزار می گردد

آزمون بسندگی مهارت های زبانی «التنال» با تأیید وزارت علوم در دانشگاه الزهراء برگزار می گردد
آزمون بسندگی مهارت های زبانی عربی «التنال» با تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دوم آبان 1398 در دانشگاه الزهراء برگزار می گردد

دکتر ابوالحسن امین مقدسی به مرتبه استادی ارتقاء یافت

پیام تسلیت انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی در پی درگذشت دکتر محمود شکیب انصاری عضو هیأت علمی فقید دانشگاه شهید چمران اهواز
در پی دریافت خبر درگذشت استاد فقید گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه شهید چمران، انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی پیام تسلیتی صادر کرد که متن آن بدین شرح است:

مطالعات سبک شناختی قرآن کریم
مجله  مطالعات سبک شناختی قرآن کریم منتشر شد.
سایت مجله
http://style.quran.ac.ir/
 

البیان الختامي للمؤتمر العالمي الأول لرؤساء أقسام اللغة العربية
البیان الختامي للمؤتمر العالمي الأول لرؤساء أقسام اللغة العربية والذي أقيم بجامعة أصفهان في الجمهورية الإسلامية الإيرانية.

اعضای جدید کارگروه تخصصی زبان و ادبیات عربی منصوب شدند
پس از انتخابات سراسری که به صورت الکترونیکی بین اعضای هیأت علمی رسمی دانشگاه ها برگزار شد، اعضای جدید کارگروه تخصصی زبان و ادبیات عربی منصوب شدند.

دکتر رضا امانی به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافت
دکتر رضا امانی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافت.

فراخوان ارسال مقاله به دوفصلنامه آرایه های ادبی قران کریم
فراخوان ارسال مقاله به دوفصلنامه علمی تخصصی آرایه های ادبی قران کریم وابسته به جامعة المصطفی العالمية منتشر شد.

دکتر رسول بلاوی به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافت
دکتر رسول بلاوی عضو هیأت علمی گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه خلیج فارس بوشهر به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافت.

دکتر فاروق نعمتی به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافت
دکتر فاروق نعمتی عضو هیأت علمی گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه پیام نور به مرتبه دانشیاری ارتقاء یافت

آمار سایت

 • بازدید 24 ساعت قبل : 771
 • کاربران حاضر در پایگاه :0
 • مهمانان حاضر در پایگاه :5
 • بازدید کل : 3299476

با کلیک بر روی 1+ سایت انجمن را محبوب کنید